Pondelkový pokec s Peťom

Autor: Peter Novák



Ahojte, kamaráti, farmaceuti, zdravotníci alebo všetci tí, ktorí máte radi zaujímavé témy a chcete byť vždy informovaní o tom, čo sa aktuálne vo svete zdravotníctva deje. Máme pred sebou ďalší diel pondelkového pokecu, v ktorom vám opäť prinášam tie najnovšie informácie k rozprúdeniu konverzácií zo zdravotníckeho prostredia. Poďme teda na to.


Veľká Británia začína s testovaním DMT na liečbu depresie

DMT (dimetyltryptamín), taktiež známy ako duchovná molekula vďaka svojim silným halucinogénnym vlastnostiam, sa v klinickom skúšaní bude podávať pacientom s depresiou spolu so psychoterapiou. Carol Routledge, hlavná vedkyňa a lekárka v spoločnosti Small Pharma, ktorá skúšanie realizuje, uviedla: „Psychedelická droga rozkladá všetky „prežúvavé“ myšlienkové pochody vo vašom mozgu – doslova ruší to, čo bolo urobené buď stresom, ktorým ste si prešli, alebo depresívnymi myšlienkami, ktoré máte – a výrazne zvyšuje vytváranie nových spojení. Myslíme si, že by mohlo ísť o liečbu mnohých depresívnych porúch okrem veľkej depresie, vrátane PTSD, depresie rezistentnej na liečbu, obsedantno-kompulzívnej poruchy a možno aj niektorých druhov zneužívania návykových látok.“ Počiatočná štúdia, ktorej cieľom je stanoviť najnižšiu dávku DMT, ktorá vyvolá psychedelický zážitok, sa môže začať už v januári. Pôjde o 32 zdravých dobrovoľníkov, ktorí nikdy predtým neužívali psychedelické lieky vrátane extázy alebo ketamínu. Potom bude nasledovať pokus s 36 pacientmi s klinickou depresiou. O ďalšom priebehu tohto klinického skúšania vás budem informovať. Som zvedavý, či tieto skúšky dopadnú lepšie ako tie so psilocybínom alebo LSD.

Viac sa dočítate na:

https://www.theguardian.com/science/2020/dec/09/psychedelic-drug-dmt-to-be-trialled-in-uk-to-treat-depression



Úrovne tau proteínu môžu predpovedať Alzheimerovu chorobu

Vedci objavili novú formu tau proteínu, ktorá sa stáva abnormálnou počas veľmi skorých štádií Alzheimerovej choroby ešte pred začiatkom kognitívneho poklesu, vyplýva zo štúdie publikovanej v časopise Alzheimer’s and Dementia. Alzheimerova choroba sa vyznačuje dvoma patologickými zmenami v mozgovom tkanive pri zhlukovaní buď tau proteínu, alebo amyloidného beta peptidu, a tieto zhluky sa môžu postupne hromadiť v špecifických oblastiach mozgu. Ako choroba postupuje, amyloid beta a fosforylovaný tau proteín sa uvoľňujú z mozgu do mozgovomiechového moku a uvoľnené množstvo sa javí ako spoľahlivý marker pre klinické diagnostikovanie Alzheimera. V prvej zo série štúdií vedci zistili, že približne jedna tretina z 381 účastníkov mala mozgové dôkazy o Alzheimerovej chorobe bez akýchkoľvek kognitívnych problémov súvisiacich s neskorými štádiami demencie. Podľa štúdie môže tento výskum viesť k novým druhom terapie pre ľudí v počiatočných štádiách tohto ochorenia. Vedci totiž vyvinuli vysoko citlivé techniky na meranie zmien fosforylovaného tau proteínu v mozgovej tekutine, čím sú schopní predpovedať klinické príznaky Alzheimera niekoľko rokov dopredu.

Viac sa dočítate tu:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/12/201201203937.htm



Umelá inteligencia vyriešila 50 rokov starý problém skladania bielkovín

Spoločnosť DeepMind prostredníctvom svojho najnovšieho programu umelej inteligencie AlphaFold ukázala, že dokáže predpovedať, ako sa proteíny skladajú do 3D tvarov, čo je nesmierne zložitý proces, ktorý je základom pre pochopenie biologických mechanizmov života. Tento prielom pomôže vedcom rozlúštiť mechanizmy, ktoré spôsobujú niektoré choroby, a pripraviť tak pôdu pre na mieru dizajnované lieky, alebo aj výživnejšie plodiny či „zelené enzýmy“, ktoré môžu pomôcť pri odbúravaní plastového odpadu. Spoločnosť DeepMind uviedla, že začala pracovať s niekoľkými vedeckými skupinami a bude sa zameriavať na maláriu, spavú chorobu a leishmaniózu. Skladanie proteínov je už 50 rokov veľkou výzvou v biológii. Je to tajomná forma molekulárneho origami, ale veľmi dôležitá. Keď vedci vedia, ako sa bielkovina skladá a získava svoju štruktúru, môžu začať zisťovať, čo robí. Vedci doposiaľ identifikovali viac ako 200 miliónov proteínov, ale štruktúry sú známe len pre zlomok z nich. Tradične sú ich tvary objavované dôkladnou laboratórnou prácou, ktorá môže trvať roky. Spoločnosť DeepMind sa zapojila s AlphaFoldom do dvojročnej „proteínovej olympiády“ známej ako CASP (Critical Assessment of Structure Prediction). Účastníci medzinárodnej súťaže dostali aminokyselinové sekvencie pre asi 100 proteínov a museli vypracovať ich tvary. Výsledky tímov, ktoré používajú počítače, sa následne porovnali s výsledkami laboratórnej práce. AlphaFold nielenže prekonal iné počítačové programy, ale dosiahol presnosť porovnateľnú s namáhavými a časovo náročnými laboratórnymi metódami. Tento prelomový objav nie je posledným a vedcov čaká ešte veľa práce, ale je veľmi veľkým krokom vpred k detailnému poznaniu biologických procesov.

Viac sa dočítate:

https://www.nature.com/articles/d41586-020-03348-4



Psy a ich majitelia majú podobné riziko vzniku cukrovky

Všetkým je nám známa stará klišé fráza „aký pán – taký pes“, no možno na tom aj niečo bude. Výskum publikovaný v British Medical Journal naznačuje, že majitelia s nadváhou majú tendenciu mať tlsté domáce zvieratá, pravdepodobne kvôli spoločnému životnému štýlu, ako je napríklad prejedanie alebo pravidelné (ne)cvičenie. Za účelom preskúmania, či majú spoločné aj riziko cukrovky 2. typu, sa doktorka Beatrice Kennedyová z univerzity v Uppsale a jej kolegovia obrátili na údaje o poistení od najväčšej švédskej poisťovacej spoločnosti pre domáce zvieratá. Porovnaním údajov od 208 980 párov majiteľ/pes a 123 566 párov majiteľ/mačka zistili, že vlastníctvo psa s cukrovkou bolo spojené s 38 %-ným zvýšeným rizikom cukrovky 2. typu v porovnaní s vlastníctvom zdravého psa. Medzi majiteľmi mačiek a ich miláčikmi sa však nezistilo žiadne spoločné riziko cukrovky. „Vzhľadom na predchádzajúci výskum spoločného rizika nadváhy medzi majiteľmi psov a ich zvieratami sa domnievame, že by mohli byť zapojené spoločné stravovacie návyky a tiež úroveň fyzickej aktivity. Cukrovka psa môže byť znakom niečoho dôležitého, čo sa deje, keďže vieme, že medzi majiteľmi psov a ich psami existujú dosť silné emočné väzby. Možno sa tieto väzby rozširujú na ďalšie zdravotné správanie a potenciálne riziká,“ uviedla v rozhovore pre The Guardian doktorka Kennedyová. Neprekrmujte preto svojich domácich miláčikov, môže sa vám to vypomstiť.

Viac sa dočítate:

https://www.bmj.com/content/371/bmj.m4337



Záhadná choroba zabila 500 ľudí v Indii

Táto správa sa rozšírila po celom svete virálnym spôsobom, a to nielen preto, že sa nápadne podobá na prvé správy, ktoré sme tu mali pred rokom o „záhadnom víruse podobnom zápalu pľúc“ v čínskom meste Wuhan. Situácia však vyzerá menej katastrofálne, aj keď je stále znepokojujúca. Štátny minister zdravotníctva 7. decembra vylúčil vírusové infekcie, ako aj kontamináciu vzduchu a vody. Lekári v Eluru, teda v meste, kde boli hlásenia výskytu choroby, informovali denník Indian Express, že počet prípadov za posledné dva dni klesol a pacienti sa rýchlo zotavujú. Spolu s vládnymi tímami sú na mieste aj odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie. S pokračujúcim vyšetrovaním možných príčin boli nariadené podomové prieskumy na sledovanie zdravotného stavu ľudí. Lekári si stále nie sú istí, čo spôsobilo, že ľudia ochoreli, ale začínajú si vytvárať predstavu. Správa špičkového indického lekárskeho orgánu označila za pravdepodobnú príčinu otravu ťažkými kovmi. Vo vzorkách krvi 10 pacientov boli nájdené stopy olova a niklu. Zdroj kontaminácie sa však ešte musí určiť.

Viac sa dočítate:

https://time.com/5919245/india-mysterious-illness-andhra-pradesh/



Farmácia a šport

Na záver tu máme opäť novinky zo sveta športu. Futbalisti Bayeru Leverkusen sa v boji o prvé miesto základnej skupiny Európskej ligy UEFA stretli na domácom ihrisku s futbalistami Slávie Praha. Bayer Leverkusen po dvoch góloch Leona Baileyho a góloch Diabyho s Bellarabim vyhrali nad pražskou Sláviou pohodlne 4:0 a zaistili si prvé miesto v skupine s celkovým počtom bodov 15. Netrpezlivo očakávame los vyraďovacej fázy Európskej ligy, o ktorom vás budem informovať. Našim farmaceutom aj naďalej držíme palce.