Pondelkový pokec s Peťom

Autor: Peter Novák



Ahojte, kamaráti, farmaceuti, zdravotníci alebo všetci tí, ktorí máte radi zdravotnícke témy a chcete byť vždy informovaní o tom, čo sa aktuálne vo svete zdravotníctva deje. Tento týždeň sa v pokeci „zase“ pozrieme na výskum v oblasti ochorenia COVID-19 a vakcín, no taktiež na výskyt demencie u bývalých futbalistov. Dúfam, že vám tento prehľad poslúži ako príjemný relax po úspešných štátniciach a skúškach. Poďme na to.


Farmaceutickí giganti nie sú pripravení na ďalšie potenciálne pandémie

Desať z najinfekčnejších chorôb na svete identifikovaných WHO nie je liečených farmaceutickými firmami. Nezávislá správa varovala, že najväčšie farmaceutické firmy na svete nie sú pripravené na ďalšiu pandémiu, a to aj napriek veľmi dobrej reakcii na prepuknutie epidémie COVID-19. Jayasree K. Iyer, výkonná riaditeľka holandskej nadácie Access to Medicine Foundation, neziskovej organizácie financovanej britskou a holandskou vládou, zdôraznila prepuknutie vírusu Nipah v Číne s mierou úmrtnosti až 75 %, ktorý predstavuje ďalšie veľké potenciálne pandemické riziko. „Vírus Nipah je infekčný agens, ktorý môže zaútočiť každú chvíľu,“ uviedla. Môže spôsobiť vážne dýchacie ťažkosti a encefalitídu, opuchy mozgu a má úmrtnosť od 40 % do 75 % v závislosti od toho, kde k ohnisku nákazy došlo. Ovocné netopiere sú jeho prirodzeným hostiteľom, epidémie v Bangladéši a Indii boli pravdepodobne spojené s pitím datľovej palmovej šťavy. Dvojročná správa Svetovej zdravotníckej organizácie medzi desať infekčných chorôb najviac ohrozujúcich verejné zdravie zahŕňa tiež horúčku riftového údolia, bežnú v subsaharskej Afrike, spolu s MERS a SARS – respiračnými ochoreniami, ktoré sú spôsobené koronavírusmi a majú oveľa vyššiu úmrtnosť ako COVID-19, sú iba menej infekčné. Pre vírus Chikungunya prenášaný komármi, ktorý sa v posledných rokoch rýchlo rozšíril po celej Amerike, Afrike a Indii, sa v súčasnosti vyvíjajú štyri produkty: vakcína, liek, diagnostický nástroj a nový insekticídny sprej od spoločnosti Bayer, ktorý funguje tiež proti horúčke dengue a vírusu Zika. Správa hovorí, že napriek dlhoročným varovaniam, že nové koronavírusy pravdepodobne spôsobia krízu v globálnom zdravotnom stave, nebol farmaceutický priemysel, ale ani spoločnosť na pandémiu COVID-19 pripravená zle. Pred vypuknutím epidémie COVID-19 neexistovali žiadne projekty týkajúce sa koronavírusových chorôb u výrobcov liekov, ale v dôsledku rozvoja pandémie bol priemysel v pomerne krátkom čase schopný vyvinúť hneď niekoľko vakcín. V súčasnosti je schválených alebo je vo vývoji celkovo 63 vakcín a liekov proti COVID-19. Objavenie superbaktérií rezistentných na lieky, čiastočne kvôli nedostatku antibiotík v krajinách s nižšími príjmami, tiež predstavuje vážne riziká. „Pokiaľ ide o antimikrobiálnu rezistenciu, máme antibiotiká, ktoré stále fungujú, ale čas na vývoj náhradných látok sa kráti,“ uviedla Iyer. Tuberkulóza, o ktorej sme si mysleli, že by mohla byť odstránená, sa v niektorých komunitách rozširuje kvôli kmeňom rezistentným na viac liekov. Správa nadácie monitoruje 20 veľkých farmaceutických spoločností a dostupnosť ich liekov na 82 chorôb v krajinách s nízkym a stredným príjmom. Úsilie spoločností vyvíjať nové lieky sa naďalej sústreďuje na niekoľko chorôb, medzi ktoré patrí HIV/AIDS, tuberkulóza, malária, COVID-19 a rakovina.

Viac sa dočítate:

https://www.theguardian.com/science/2021/jan/26/pharmaceutical-giants-not-ready-for-next-pandemic-report-warns


Vedci prirovnávajú dlhodobé príznaky COVID-19 k príznakom preživších po Ebole

Vedci študujú podobnosť medzi dlhodobými príznakmi ochorenia COVID-19 a pretrvávajúcimi príznakmi, ktoré mali ľudia, ktorí prežili nákazu vírusmi Ebola a Chikungunya. Potenciálny úspech predstavuje nádej na nájdenie nových liečebných postupov a na zlepšenie zdravotného stavu nakazených. Rovnako ako pacienti s dlhodobým priebehom ochorenia COVID-19, majú aj tí, ktorí prežili nákazu spomínanými vírusmi, často pretrvávajúce príznaky, ktoré môžu sťažiť fungovanie v každodennom živote. U Eboly zhruba tri štvrtiny preživších stále pociťujú príznaky aj rok po počiatočnej infekcii, niekedy aj oveľa dlhšie, vrátane bolestí kĺbov a svalov, bolestí hlavy podobných migréne, problémov so zrakom a únavy. Podobný priebeh charakterizuje vírus Chikungunya, vírus prenášaný komármi, ktorý väčšinou postihuje ľudí v afrických a ázijských krajinách a spôsobuje horúčku a bolesti kĺbov. Asi u tretiny ľudí sa vyvinie ochromujúca artritída, ktorá môže trvať roky, alebo iné príznaky, napríklad únava. „Je to rovnaký druh diskusií, aký vedieme pri COVID-19; sú to ľudia, ktorých život už nikdy nebude rovnaký, ktorí opisujú bolesť kĺbov, únavu a kognitívne problémy,“ uviedol Danny Altmann, profesor imunológie na Imperial College v Londýne. „Skúsenosť s Chikungunyou a Ebolou by mala znieť poplašnými zvonmi, pretože hoci hovoríme o veľmi odlišných rodinách vírusov a veľmi rozmanitých infekciách, zdá sa, že sú príčinami veľmi podobných následkov. Je zúfalo potrebné, aby imunológovia pochopili, o čo ide,“ uviedol. Niektoré z týchto štúdií sa už začínajú uskutočňovať. Yves Lévy na univerzite Paris-Est Créteil a jeho kolegovia analyzovali krv preživších nákazu vírusom Eboly v Guinei dva roky po infikovaní. Lévy povedal: „Zvyčajne v boji proti infekcii dochádza k zápalu a aktivácii imunitného systému, ale po zotavení sa organizmus vráti do ustáleného stavu. U nás v prípade Eboly poukazujeme na to, že pacienti sa zotavujú a vírus je preč, pretrvávajúci zápal a imunitná aktivácia sú však u nich stále prítomné. Či ide o príčinu ich trvalých príznakov, je nejasné, ale ďalšie štúdie preukázali súvislosť medzi niektorými zistenými zápalovými markermi a únavou,“ uviedol Miles Carroll, vedúci výskumu v Národnej infekčnej službe pre verejné zdravie v Anglicku, ktorý taktiež študuje vírus Eboly u preživších. „Iba pochopenie, že existuje súvislosť medzi predchádzajúcou infekciou a chronickým syndrómom, je dobrý začiatok,“ dodal.

Viac sa dočítate:

https://www.theguardian.com/society/2021/jan/28/scientists-liken-long-covid-symptoms-to-those-of-ebola-survivors


Manažér anglickej futbalovej reprezentácie sa zúčastňuje štúdie demencie

50-ročný manažér anglickej reprezentácie Gareth Southgate sa má zúčastniť štúdie organizovanej The London School of Hygiene and Tropical Medicine skúmajúcej možné súvislosti medzi futbalom a demenciou. Šéf Three Lions tiež vyzval ďalších bývalých hráčov, aby sa prihlásili a pomohli s výskumom. „Naše zapojenie je absolútne nevyhnutné, aby sme tejto problematike lepšie porozumeli,“ uviedol. „Minulý rok som dosiahol vek 50 rokov a teraz sa môžem zúčastniť štúdie, ktorá by mohla poskytnúť zásadný a hodnotný pohľad na pomoc ľuďom, ktorí hrajú túto hru teraz i v budúcnosti.“ Štúdia, ktorú podporuje Futbalová asociácia (FA), je jedným z mnohých výskumných projektov zameraných na vplyv zranení hlavy a dôsledkov futbalovej kariéry na zdravie hráčov. Schopnosť získať presnejšiu diagnózu poranení hlavy futbalistov bolo v centre pozornosti po tom, ako bolo niekoľkým členom anglického tímu, ktorý zvíťazil v roku 1966 na majstrovstvách sveta, diagnostikovaná demencia. Nobby Stiles a Jack Charlton, ktorí obaja zomreli minulý rok, mali demenciu, zatiaľ čo rodina sira Bobbyho Charltona nedávno odhalila, že mu túto chorobu diagnostikovali. V novembri Asociácia profesionálnych futbalistov založila novú pracovnú skupinu na ďalšie skúmanie problému chorôb vyplývajúcich z poranení mozgu vo futbale.

Viac sa dočítate:

https://www.thetimes.co.uk/article/england-manager-gareth-southgate-to-take-part-in-dementia-study-9qpjtmt28


Vakcína od firmy Novavax vykazuje 89 %-nú účinnosť v britských štúdiách

Britské štúdie preukázali, že nová vakcína proti COVID-19 je účinná na 89 %. Injekcia Novavaxu je prvou, ktorá v pokusoch ukázala, že je účinná aj proti novému variantu vírusu, ktorý sa nachádza vo Veľkej Británii, uviedol redaktor pre zdravotnícke témy BBC Fergus Walsh. Spojené kráľovstvo zabezpečilo 60 miliónov dávok injekcie, ktorá sa bude vyrábať v Stockton-on-Tees v severovýchodnom Anglicku. Premiér privítal dobrú správu, pričom dávky očkovacej látky Novavax sa majú dodať v druhej polovici tohto roka, ak ich schválenie na použitie schváli Agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA), uviedla vláda. Spojené kráľovstvo doposiaľ schválilo tri vakcíny proti koronavírusu na núdzové použitie. Jednu z Oxfordskej univerzity AstraZeneca, ďalšiu od spoločností Pfizer a BioNTech a tretiu od farmaceutickej firmy Moderna. Ukázalo sa, že injekcia Novavaxu, ktorá sa podáva v dvoch dávkach, je na 89,3 % účinná pri prevencii COVID-19 u účastníkov klinickej štúdie fázy 3 vo Veľkej Británii a približne na 86 % účinná pri ochrane pred novým variantom z UK. Účinnosť injekcie proti pôvodnému kmeňu COVID-19 bola vypočítaná na 95,6 %. Štúdie tretej fázy, posledného štádia pred posunutím vakcíny regulačnému úradu, zahŕňali viac ako 15 000 ľudí vo veku od 18 do 84 rokov, z ktorých 27 % bolo starších ako 65 rokov, uviedla americká firma Novavax. V juhoafrickej časti štúdie, kde bola väčšina prípadov nákazy identifikovaných ako juhoafrický variant vírusu, bola vakcína na 60 % účinná u osôb bez HIV. Stan Erck, výkonný riaditeľ spoločnosti Novavax, uviedol, že výsledky britského procesu boli také dobré, ako sme mohli dúfať, zatiaľ čo účinnosť v Južnej Afrike taktiež prekonala očakávania. Erck pre BBC tiež povedal, že výrobný závod v Stockton-on-Tees by mal byť uvedený do prevádzky v marci alebo v apríli, pričom spoločnosť dúfa, že približne v rovnakom čase získa schválenie vakcíny od MHRA.

Viac sa dočítate:

https://www.bbc.com/news/uk-55850352


Jednorazová dávka Johnson & Johnson je účinná na 66 %

Nová vakcína s jednou dávkou preukázala 66 %-nú účinnosť proti ochoreniu COVID-19 a v pokusoch poskytovala úplnú ochranu pred hospitalizáciou a smrťou. Existujú však náznaky, že vakcína belgickej farmaceutickej firmy Janssen je menej účinná proti novému variantu šíriacemu sa v Južnej Afrike. Spoločnosť vlastnená spoločnosťou Johnson & Johnson skúma, či dve dávky poskytnú silnejšiu a dlhodobejšiu ochranu. Jej cieľom je vyrobiť tento rok jednu miliardu dávok. Spojené kráľovstvo už objednalo 30 miliónov dávok, USA 100 miliónov a Kanada 38 miliónov. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že ak bude vakcína schválená britskou Regulačnou agentúrou pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA), môže tento krok výrazne posilniť očkovací program v krajine. Rozhodujúcim faktom vyplývajúcim z výskumu je, že nikto zo zúčastnených nepotreboval nemocničné ošetrenie ani nezomrel na COVID-19 po tom, čo začala účinkovať vakcína od firmy Janssen. Kľúčové môže byť tiež, že pokus firmy Jannsen sa zameral na podanie iba jednej dávky vakcíny, čo výrazne uľahčuje jej zavedenie do života v porovnaní s tými, ktoré si vyžadujú dve dávky. Skúma sa tiež to, či podanie dvoch dávok poskytne silnejšiu alebo dlhodobejšiu ochranu. Skutočnosť, že funguje ako jedna dávka a môže byť uchovávaná v štandardnej chladničke, zatiaľ čo iné typy vakcín potrebujú uskladnenie pri nižších teplotách, znamená, že vakcína môže mať významnú úlohu vo vakcinácii na celosvetovej úrovni. „Svetová zdravotnícka organizácia považuje jednorazovú vakcínu za najlepšiu voľbu v podmienkach pandémie,“ uviedol vedúci vedecký pracovník spoločnosti Johnson & Johnson Dr. Paul Stoffels. Dodal tiež, že vakcína môže „potenciálne chrániť stovky miliónov ľudí pred vážnymi a smrteľnými následkami ochorenia COVID-19.“

Viac sa dočítate:

https://time.com/5934515/johnson-and-johnson-covid-19-vaccine-effectiveness/