Príbeh zázvoru

Autor: Dominika Nádaská

Ďumbier lekársky

 

Mnohí ho poznajú pod názvom zázvor a spájajú si ho s jeho štipľavou chuťou. Dnes si povieme niečo o obľúbenom ďumbieri lekárskom.

Ďumbier je veľmi obľúbenou rastlinou Číňanov, ktorí verili, že prináša šťastie. Do Európy sa dostal vďaka obchodníkom po Hodvábnej ceste. V Ríme sa stal popri čiernom korení najpopulárnejšou koreninou a naďalej je u Talianov veľmi obľúbený, nakoľko veria v jeho afrodiziakálne účinky. V arabských rozprávkach opisujú ďumbier ako prostriedok na zapálenie vášne. Okrem toho, že bol obľúbenou potravinou, používal sa aj ako platidlo, pretože bol veľmi drahý. Ďumbier bol populárny aj medzi šľachticmi, ktorým pomáhal „prekonať“ následky prejedania počas honosných sviatkov.

Ďumbier lekársky, lat. Zingiber officinalis, je tropická rastlina dorastajúca do výšky 1,5 m, patriaca do čeľade Zingiberaceae. Má horizontálne uložený podzemok, ktorý sa rozvetvuje hrubými krátkymi článkami a z nich vyrastá byľ so zelenými listami. Má biele a ružové púčiky rastúce v skupinách s kvietkami žltej farby. Materská rastlina je doma s vysokou pravdepodobnosťou v tropickej Ázii a pestuje sa v Indii, Číne, Malajzii a iných oblastiach trópov.

Zingiberis rhizoma, teda podzemok ďumbieru, má WEU (dobre zaužívané liečebné použitie) a používa sa na prevenciu nauzey a vracania pri kinetóze (ATC: A04AD). Ako tradičný rastlinný liek ho využívame na zmiernenie príznakov kinetózy (nevoľnosť pri cestovaní) a pri spastických žalúdkovo-črevných ťažkostiach sprevádzaných nadúvaním. Za svoje antiemetické účinky vďačí arylalkónom 6-gingerolu a 8-gingerolu a ich rozkladnému produktu 6-shogaolu, ktoré antagonizujú sérotonínové 5-HT3 a muskarínové M3 receptory. Gingerol má okrem antiemetického pôsobenia aj antiflogistický účinok, pretože znižuje expresiu zápalových mediátorov prostredníctvom NF-κB a inhibíciou cyklooxygenázy 1.  Spolu so zingerónom (seskviterpén) znižuje motilitu čriev prostredníctvom blokády L-typu vápnikového kanála. V ľudovom liečiteľstve sa používa na zmiernenie bolesti zubov a zápalov v ústnej dutine, tehotenskej nevoľnosti či dny.

Užívanie ďumbieru sa neodporúča deťom mladším ako 18 rokov, nakoľko nie sú dostupné dáta, ktoré by potvrdzovali jeho bezpečnosť. U tehotných žien neboli zistené toxické účinky na plod, napriek tomu sa im však užívanie ďumbieru neodporúča.

A ako je už zvykom, na záver nesmie chýbať ani recept. Dnes to budú zázvorové cukríky.

 

Budeme potrebovať:

·       čerstvý zázvor

·       3 až 4 lyžičky citrónovej šťavy

·       ½ hrnčeka medu

·       práškový cukor

Postup:

1.     Zázvor nakrájame na kúsky a spolu s medom pridáme do hrnca.

2.     Zmes uvedieme do varu a po vytvorení peny stiahneme hrniec z platne.

3.     Pridáme citrónovú šťavu.

4.     Zmes opäť zahrejeme, ale nevaríme.

5.     Hotovú zmes nalejeme do silikónovej formy alebo nakvapkáme na plech s papierom na pečenie.

6.     Po stvrdnutí cukríky obalíme práškovým cukrom.

 

Na záver by som sa vám, milí čitatelia, v poslednom článku tohto roka chcela poďakovať za priazeň a podporu, ktorú ste prejavili nielen mne, ale celému tímu blogu – Maťke, Naty, Aničke a Peťovi. Verím, že naše príspevky boli pre vás obohacujúce a teším sa na množstvo ďalších článkov v nasledujúcom roku. Ďakujeme!

 

 

Zdroje:

DUGAS, D. Bylinkový receptár. Praha: Ottovo nakladatelství, 2015. ISBN 978-80-7451-061-8.

KOPÁČOVÁ, A. Zdravie z byliniek. Overené recepty obľúbenej bylinkárky. Bratislava: Fortuna Libri, 2018. 248 s. ISBN 978-80-8142-813-5.

NAGY, M. et al. Farmakognózia. Biogenéza prírodných látok. . 1.vydanie. vyd. Martin: Osveta Martin ISBN 978-80-8063-368-4.

https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-community-herbal-monograph-zingiber-officinale-roscoe-rhizoma_en.pdf

https://tojenapad.dobrenoviny.sk/recepty-zo-zavoru/

https://www.drkresanek.sk/atlas-bylinka/dumbier-lekarsky