Prvý pokec s Peťom

Autor: Peter Novák


Prvý pokec s Peťom


Ahojte, kamaráti, farmaceuti, zdravotníci alebo všetci tí, ktorí máte radi zdravotnícke témy a chcete byť vždy informovaní o tom, čo sa aktuálne vo svete zdravotníctva deje. Týmto prvým príspevkom by som vás všetkých chcel privítať a naladiť na vlnu informovanosti. Dúfam, že aj vďaka týmto článkom rozprúdite konverzáciu v kruhu vašich blízkych. Spolu sa pozrieme na päť noviniek posledných týždňov.


Proteínová analýza krvi ako predpoveď priebehu COVID-19

Začiatkom tohto roka Markus Ralser a jeho kolegovia identifikovali 27 proteínov v krvi pacientov s COVID-19, ktoré boli prítomné na rôznych úrovniach v závislosti od závažnosti ich príznakov. Odvtedy sledovali 160 pacientov s covidom, ktorých krv bola testovaná pri prijatí do nemocnice, aby preskúmali, či proteínový podpis dokáže predpovedať progresiu ochorenia u týchto pacientov. Aj keď je nepravdepodobné, že by sa pomocou samotného krvného testu niekedy určovalo, ktorým pacientom sú pridelené malé lôžka na jednotke intenzívnej starostlivosti, mohlo by to poskytnúť ďalšie údaje, ktoré by lekárom pomohli pri prijímaní týchto náročných rozhodnutí. Zatiaľ bol test validovaný u 24 ťažko chorých pacientov, kde správne predpovedal výsledok pre 18 z 19 tých, ktorí prežili, a pre päť z piatich pacientov, ktorí zomreli. Ďalším krokom by mala byť validácia testu v nemocniciach vo Veľkej Británii, USA a Nemecku. Očakáva sa, že ďalšie štúdie sa začnú v najbližších týždňoch a údaje z nich budú musieť byť predložené regulačným orgánom v oblasti zdravotníctva skôr, ako sa testy stanú dostupnejšími. Aj keď potenciálna registrácia vakcíny znamená, že naše nemocnice budú v čase schválenia týchto testov v, dúfajme, lepšej situácii, tieto štúdie by mohli pripraviť pôdu pre širšie využitie proteomiky, ktoré siaha ďaleko za hranicu COVID-19. Spôsobmi využitia sú napríklad ďalšie vyvíjané proteomické testy na predpovedanie výsledkov u pacientov s rakovinou, cukrovkou 2. typu a neurodegeneratívnymi ochoreniami vrátane Alzheimerovej choroby.

Viac sa dočítate tu:

https://www.theguardian.com/world/2020/dec/07/covid-blood-test-predict-patient-survival-chances

 


Liek na cukrovku ako prísľub liečby srdcového zlyhávania

Novo zverejnená štúdia zistila, že u ľudí so srdcovým zlyhaním, ktorí dostávali liečivo na diabetes mellitus empagliflozín, sa preukázalo významné zlepšenie štruktúry a funkcie srdca, pričom u mnohých došlo k zvratu choroby. S obmedzenými možnosťami liečby srdcového zlyhania vytvorili vedci z Icahnovej lekárskej fakulty na vrchu Sinaj klinické skúšanie s názvom EMPATROPISM na preskúmanie použitia empagliflozínu na liečbu HFrEF (srdcové zlyhanie so zníženou ejekčnou frakciou) u ľudí bez cukrovky. Následne prezentovali výsledky svojho pokusu 13. novembra na vedeckej konferencii American Heart Association (AHA) Scientific Sessions 2020. Predbežný dôkaz sa objavil v časopise Journal of the American College of Cardiology.

Vedci zistili, že približne 80 % tých, ktorí dostali liek, preukázalo významné zlepšenie svojho stavu so 16,6 % zlepšením ejekčnej frakcie ľavej komory. Tiež zaznamenali zmenšenie veľkosti a hrúbky srdca a menšie prekrvenie, čo naznačuje, že ich srdcové zlyhanie bolo menej závažné. Je pozoruhodné, že srdce sa v tejto skupine účastníkov vrátilo takmer k normálu. Okrem toho nedošlo k žiadnym závažným vedľajším účinkom a bolo zaznamenané zlepšenie cvičebnej úrovne a kvality života, ku ktorému došlo pomerne skoro po začiatku liečby. Aj keď je empagliflozín antidiabetický liek, nezaznamenali sa u účastníkov štúdie žiadne nežiaduce vedľajšie účinky spojené s hladinou cukru v krvi ako je hypoglykémia, a to aj napriek tomu, že nemali cukrovku. Podľa vedcov výsledky štúdie tiež vysvetľujú, prečo tento liek účinne lieči srdcové zlyhanie. Vysvetľujú, že v podstate zvráti nepriaznivé modelovanie, ktoré nastáva, keď sa srdce pokúša reštrukturalizovať, aby kompenzovalo zmeny spojené s inými chronickými stavmi.

Viac sa dočítate tu:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/diabetes-drug-shows-promise-in-treating-and-reversing-heart-failure

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2022190

https://www.acc.org/latest-in-cardiology/clinical-trials/2020/08/28/16/12/emperor-reduced

https://www.ajmc.com/view/empagliflozin-meets-primary-end-point-for-heart-failure-with-reduced-ejection-fraction


Hyperventilácia môže pomôcť rýchlejšie vylúčiť alkohol z tela

Kanadský vedecký tím tvrdí, že ich objav môže pomôcť liečiť pacientov pri akútnej otrave alkoholom. Tri milióny ľudí na celom svete (okrem východného Slovenska) zomierajú každý rok na ťažkosti súvisiace s akútnou otravou alkoholom a lekári na pohotovosti majú len málo účinných nástrojov na jej liečbu. V dokumente vydanom tento týždeň v časopise Scientific Reports skupina torontských vedcov opisuje, ako hyperventilácia do zariadenia, ktoré reguluje hladinu oxidu uhličitého, dokáže eliminovať alkohol oveľa rýchlejšie ako bežné spôsoby liečby. Vedúci výskumník Joseph Fisher, anesteziológ a vedec z Výskumného ústavu pre všeobecné nemocnice v Toronte, uviedol, že nemocnice sú v prípadoch otravy alkoholom často bezmocné. V súčasnosti je jediným zásahom do zbavenia tela prebytočného etanolu dialýza – proces, ktorý je účinný len do nízkej miery. Na základe hypotézy, že pľúca môžu hrať rozhodujúcu úlohu pri čistení od etanolu, nechal tím piatich skupín dospelých vypiť dvakrát pohár vodky. Pri normálnom dýchaní účastníkom po prvom pití trvalo dve až tri hodiny, kým si z tela vyplavili polovicu etanolu. Po druhýkrát dostali pokyn na hyperventiláciu. Tu sa zistilo, že pri každom výdychu sa uvoľňuje alkohol, ktorý sa „odparil“ z krvi, a organizmus bol pri hyperventilácii schopný vylúčiť etanol trikrát rýchlejšie. Fisher varuje, že vzorka pacientov bola malá a vyžaduje sa ďalšie testovanie, avšak doterajšie pozorovania sú veľmi sľubné. Preto pamätajte na to, že keď to na Vianoce preženiete s vareným vínom či punčom, niekoľko poriadnych nádychov a výdychov vám môže výrazne pomôcť.

Viac sa dočítate na:

https://www.theguardian.com/science/2020/nov/13/alcohol-hyperventilating-metabolize-faster-medical-research

https://thehill.com/changing-america/well-being/medical-advances/525890-hyperventilating-can-help-to-clear-your-body-of


Dvojjazyčnosťou proti kognitívnym poklesom

Jazyky nám umožňujú nielen komunikáciu s ostatnými, ale aj pomáhajú formovať náš pohľad na svet. Nový výskum naznačuje, že znalosť jazykov môže navyše chrániť pred kognitívnym poklesom a starnutím spolu s ďalšími neurologickými výhodami. Vedci robili rozhovory s pacientmi v štyroch nemocniciach v Barcelone a metropolitnej oblasti. Štúdia celkovo zahŕňala 63 zdravých jedincov, 135 pacientov s miernym kognitívnym poškodením, ako je strata pamäti, a 68 ľudí s Alzheimerovou chorobou, ktorá je najbežnejšou formou demencie. Pomocou dotazníka vyhodnotili ich znalosť katalánčiny a španielčiny na zistenie stupňa dvojjazyčnosti každého účastníka. Podľa štúdie sa zistilo, že aktívna dvojjazyčnosť je aktívnym prediktorom oneskorenia nástupu mierneho kognitívneho poškodenia. Autori štúdie uviedli, že čím viac jednotlivec používa 2 jazyky, tým väčšia je neuroprotektívna výhoda. Vedci dúfajú, že budúci výskum sa zameria na to, či je dvojjazyčnosť prospešná aj pri prevencii iných neurologických chorôb, ako sú Huntingtonova alebo Parkinsonova choroba.

Viac nájdete na:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0028393220302013?via%3Dihub


Fanúšikovia hororov lepšie zvládajú covidovú dobu

Medzi nami sú aj takí, ktorí si vyslovene užívajú pocit strachu pri pozeraní hororov a priamo sa vyžívajú v katastrofických scenároch. Ak sa k takýmto ľuďom radíte aj vy, gratulujem, lebo práve vy ste podľa najnovšej štúdie Chicagskej univerzity odolnejší a lepšie zvládate momentálnu celosvetovú pandémiu. Závery štúdie publikovanej v magazíne Personality and Individual Differences potvrdili predpoklad, ktorý veda označuje ako hypotézu simulácie súdneho dňa. Podľa tejto myšlienky sú ľudia, ktorí podstúpili simuláciu niečoho hrozivého, o niečo lepšie pripravení alebo schopní zvládať kruté podmienky v realite. Fanúšikovia hororov a filmov s tematikou svetovej skazy v rámci štúdie vykazovali väčšiu psychickú odolnosť voči ťaživej skutočnosti, opisuje server PsyPost. Priaznivci strašidelných žánrov sa v menšej miere ako ostatní podpisovali pod výroky ako „od začiatku pandémie spím horšie“ či „počas pandémie zažívam depresie viac ako obvykle“. Štúdia preukázala, že ľudia, ktorí častejšie podstupujú vplyv desivej fikcie, napríklad fanúšikovia hororov a ľudia so záujmom o morbídne fenomény, vykázali počas pandémie COVID-19 robustnejšiu a pevnejšiu psychologickú odolnosť. Ako sa hovorí, ťažko na cvičisku – ľahko na bojisku, a preto tento rok asi zvoľte namiesto vianočných klasík nejaký tvrdší kaliber.

Pre viac informácií kliknite sem:

https://science.hnonline.sk/biologia-a-chemia/2252780-fanusikovia-hororov-lepsie-znasaju-covidovu-dobu-ukazuje-veda


Farmácia a šport

V 10. kole nemeckej Bundesligy čakal našich farmaceutov ťažký zápas na štadióne rivala z Gelsenkirchenu. Zápas medzi Schalke 04 a Bayerom Leverkusen skončil 0:3 pre našich farmaceutov. Za Leverkusen sa presadili Baumgartlinger a Schick, tretí vlastný gól pridal hráč domáceho Schalke Thiaw. Tento skvelý výsledok posunul Bayer Leverkusen na druhé miesto v tabuľke s jednobodovou stratou na vedúci Bayern Mníchov. Našim farmaceutom držíme aj naďalej palce a aj nabudúce vám prinesieme všetky novinky zo športového prostredia.



Dnes ste si mohli prečítať premiérový prvý diel tejto novej rubriky. Na nový článok sa môžete tešiť už teraz – ďalšie takéto príspevky budú otvárať váš týždeň vždy v pondelok pod hlavičkou Pondelkový pokec s Peťom.