Mladí inovátori z Lifbee Academy chcú preraziť s nápadom alternatívy kože a rozložiteľných rúšok. Robert Mistrík prišiel podporiť finalistov a zdieľal svoje skúsenosti.

Po 8 mesačnom úsilí prebehlo finále 2. ročníka biotechnologickej akadémie Lifbee Academy. V kategórii medicínske technológie vyhral tím s riešením revolučných biodegradovateľných FFP2 respirátorov. V kategórii environmentálnej udržateľnosti vyhral tím, ktorý prišiel s prototypom vlastnej verzie kože z hubových mycélií, ktorý súčasnú konkurenciu prekonáva hneď na niekoľkých frontoch. Tímy svoje technológie neprezradili, zvažujú podanie patentovej prihlášky.  Svoje skúsenosti prišiel pozdielať mladým vedcom a inovátorom aj Robert Mistrík, ktorý ich vo svojom príhovore inšpiroval k tomu, aby sa nevzdávali a nasledovali svoje sny.  

V rámci BioInnovation Award sa hralo o 10 000 Eur 

Na podujatí Finále Lifbee Academy prezentovalo svoje projekty 7 tímov, ktoré vznikli priamo počas tohto ročníku akadémie. Tímy súťažili v rámci dvoch kategórii, Enviro Labu a MedTech Labu. Spoločnosť Dedoles venovala každému z dvoch víťazných tímov 5000 Eur na rozvoj svojho nápadu. Podporu mladých inovátorov vnímajú ako dôležitú. “Biotechnológie nám ponúkajú stále viac riešení na kľúčové problémy, ktoré nás obklopujú, akými sú klimatická kríza a globálne zdravie,” povedala spoluzakladateľka programu Lifbee Academy, Simona Veselá. Na podujatie prijal pozvanie aj Robert Mistrík, zakladateľ technologickej spoločnosti HighChem, ktorý porozprával svoj podnikateľský a vedecký príbeh a namotivoval všetkých účastníkov.

zWOOLni - Cruelty-free alternatíva kože, ktorá oživuje starú tradíciu

Víťaznému tímu zWOOLni, ktorý vyhral v téme ”Dosahovanie cirkulárnej ekonomiky v textilnom priemysle”, sa podarilo objaviť nový materiál. Ovčia vlna, ktorá má na našom území viac ako storočnú tradíciu dnes končí ako odpad na skládkach a v spaľovniach. Tím vo svojom hubovom laboratóriu našiel spôsob, ako tento materiál oživiť a pridať mu vysokú pridanú hodnotu v podobe premeny na alternatívu kože. Tá má oproti ostatným udržateľným alternatívam kože jednu nenahraditeľnú výhodu. Sú ňou vynikajúce termoizolačné vlastnosti. V porote Enviro Labu sa stretli top odborníci z priemyslu - Katarína Kretter z o.z.v. ENVI-PAK, Jaroslav Chrapko zakladateľ spoločnosti Dedoles a Andrea Orsag, odborníčka na cirkulárnu ekonomiku.

Nie je ľahké spojiť FFP2 štandard s biodegradovateľnosťou. Tím Comfy našiel odpoveď.

Víťazný tím Comfy, ktorý vyhral v téme ”Prevencia globálnych pandémií”, vymyslel koncept technológie biodegradovateľných FFP2 rúšok založený na spojení dvoch biotechnologických materiálov. Oproti klasickým rúškam sú priedušnejšie vďaka špeciálnej vnútornej vrstve a zároveň viacnásobne použiteľné. Spojili tým komfort s udržateľnosťou.  V porote MedTech Labu sa stretli dôležité tváre slovenského medicínskeho R&D: Eva Kováčová, riaditeľka spoločnosti Glycanostics vyvíjajúcej diagnostické kity na 11 druhov rakoviny, Alexander Feťkovský, riaditeľ výskumnej spoločnosti SanaClis zameranej na klinické štúdie a Michal Nešpor, partner v investičnom fonde CB Invest Management.  

Ďakujeme za podporu spoločnostiam ENVI-PAK, Dedoles, SanaClis, Pixel Federation, CBIM a Nadácii Eset.

Prihlasovanie do tretieho ročníka Lifbee Academy je otvorené!

Máš chuť vyskúšať nové výzvy? Lifbee Academy je intenzívny 8 mesačný online vzdelávací program pre mladých ľudí z oblasti vedy, biznisu, IT, alebo dizajnu. Svoje dvere do nového ročníka otvára už po tretí krát a prvé kolo prihlasovania končí už 11.3.2022! Prihlás sa pomocou formulára alebo zisti viac na www.lifbee.com, začíname už v júni 2022.

V rámci 8 mesačného programu dostaneš teoretické poznatky z oblasti biotechnológií, biznisu, marketingu. V praktickej časti programu budeš, spolu so svojim interdisciplinárnym tímom, hľadať riešenia na problémy z oblasti ľudského zdravia a životného prostredia. Celým programom ťa prevedú skúsení mentori a lektori z rôznych oblastí odvetví biotechnológií a biznisu.  

Okrem teoretických a praktických poznatkov získaných v Lifbee Academy, získaš aj cenné kontakty zo stále rozrastajúcej sa komunity plnej vedcov, podnikateľov, investorov, marketérov, dizajnérov, akademikov a iných zaujímavých ľudí. Ako člen komunity máš taktiež možnosť dostať sa ako prvý k rôznym pracovným príležitostiam. Stretávame sa nielen na lekciách, ale organizujeme aj Alumni stretnutia, sobotné sústredenia s afterparties, letný večierok, vianočný večierok a mnoho ďalších aktivít.  


Kontakt

Matej Held - spoluzakladateľ Lifbee Academy
Tel .: +421903121349, 
Mail: matej@lifbee.com 

Natália Gurská - program & events Lifbee Academy
Tel. č.: +421904020428
E-mail: natalia@lifbee.com