Ako zvládnuť stres prírodnou cestou?

Autor: Dominika Nádaská

Medovka lekárska

 

Dni plynú, teplota vonku postupne klesá, večery sa predlžujú – to je predzvesť blížiaceho sa zápočtového a skúškového obdobia. Slovné spojenie skúškové obdobie sa mi okamžite spája so stresom a nervozitou, a tak som si pre dnešok vybrala medovku lekársku, ktorá je známa svojimi upokojujúcimi účinkami. Ak sa chcete dozvedieť viac, neváhajte a pokračujte v čítaní.

Pôvod latinského názvu medovky Melissa officinalis treba hľadať v gréčtine. Včielky ju milujú vďaka jej sladkému nektáru, a tak dostala grécke pomenovanie melissa, čo v preklade znamená včela. Pred nasadením novej včelej rodinky bolo tiež zvykom potrieť celý úľ medovkou. V staroveku ju nazývali „radosť srdca“ pre jej posilňujúce účinky na srdiečko a známy lekár Paracelsus ju dokonca nazýval „elixír života“. Starí Rimania ňou tíšili kŕče, dokázala zmierniť bolesti brucha a používali ju pri búšení srdca. Okrem toho vraj vedela zahnať aj melanchóliu. V stredoveku a novoveku sa začali bylinkám venovať viaceré mníšske rády, medzi ktoré patrili aj karmelitáni. Tí v 13. storočí priniesli medovku do strednej Európy a neskôr, v roku 1661, vymysleli karmelitánske kvapky.

Medovka lekárska je trváca bylinka patriaca do čeľade Lamiaceae. Dosahuje výšku 30 až 80 cm, má štvorhrannú, bohato rozkonárenú byľ, z ktorej vyrastajú krížmo protistojné listy srdcovitého tvaru. Po rozotretí majú príjemnú citrónovú vôňu. Kvietky sú malé a biele, časom sa menia na bledomodré. Plodmi sú tvrdky s tmavohnedými semenami. Kvitne od júna do septembra. Medovka pochádza z východného Stredozemia, na Slovensku sa pestuje už odpradávna pre potreby ľudového liečiteľstva a zvykne tu splanievať.

Z farmakognostického hľadiska je pre nás zaujímavá droga Melissae folium, teda list medovky. Predmetom zberu sú mladé lístky, ktoré sú kvalitnejšie. List medovky lekárskej obsahuje deriváty kyseliny škoricovej, z ktorých je pre nás najviac užitočná kyselina rozmarínová. Kyselina rozmarínová vyvoláva slabšie adstringentné účinky, ale nemá schopnosť zrážať kolagén. Ďalšími látkami, ktorými sa môže list medovky pýšiť, sú flavonoidy, silice a triterpény.

Ako tradičný rastlinný liek používame list pri žalúdkovo-črevných ťažkostiach sprevádzaných nadúvaním, na zmiernenie slabších príznakov psychického stresu a na navodenie spánku. V ľudovom liečiteľstve je používaný na zmiernenie nervozity a externe na ošetrovanie herpesu, a to práve vďaka kyseline rozmarínovej. Medovka lekárska je vo všeobecnosti dobre znášaná, ojedinele sa však môžu vyskytnúť alergické reakcie. Ak užívate medovku pravidelne niekoľkokrát denne a necítite do dvoch týždňov úľavu, je potrebné poradiť sa s vaším lekárnikom alebo lekárom. Medovke lekárskej by sa mali vyhýbať deti do 12 rokov, pretože dáta o bezpečnosti užívania u detí nie sú dostupné.

V súčasnej dobe plnej stresu je medovka často používaná najmä pre jej upokojujúce účinky. Priaznivo ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu a psychiku. Často sa pridáva do kúpeľov a je hojne využívaná aj v aromaterapii. Veľmi obľúbeným je medovkový čaj, ktorý pripravíme z 1,5 – 4,5 g drogy a zalejeme ho 150 ml horúcej vody. Môžeme ho užívať trikrát denne.

Tradičnou súčasťou mojich článkov sú recepty, preto sa ani dnes bez jedného nerozlúčime. Karmelitánske kvapky si môžete kúpiť v lekárni, ale povieme si, ako si ich vieme vyrobiť aj doma.  

Budeme potrebovať:

·       500 g čerstvých listov medovky

·       20 g citrónovej kôry

·       10 g mletej škorice

·       10 g mletého muškátového orecha

·       30 g roztlačeného semena koriandru

·       1 l vodky alebo liehu

Postup:

1.     Zmes naložíme do alkoholu a necháme odstáť na tmavom mieste, občas premiešame.

2.     Po 2 týždňoch precedíme a zlejeme do fľaštičiek.

3.     Uchovávame v chladnom a tmavom prostredí.

Užívame dva- až trikrát denne po 15 až 20 kvapkách, najmä vtedy, keď potrebujeme zmierniť nervozitu či navodiť spánok. Obzvlášť užitočnými sú pri žalúdočných ťažkostiach.

Priatelia, na dnes je to z mojej strany všetko. Prajem vám úspešné ukončenie semestra, čo najmenej stresu počas skúškového obdobia a najmä veľa zdravia. Do skorého videnia!

 

Zdroje:

https://www.drkresanek.sk/atlas-bylinka/medovka-lekarska

https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-community-herbal-monograph-melissa-officinalis-l-folium_en.pdf

DUGAS, D. Bylinkový receptár. Praha: Ottovo nakladatelství, 2015. ISBN 978-80-7451-061-8

KOPÁČOVÁ, A. Zdravie z byliniek. Overené recepty obľúbenej bylinkárky. Bratislava: Fortuna Libri, 2018. 248 s. ISBN 978-80-8142-813-5

NAGY, M. et al. Farmakognózia. Biogenéza prírodných látok. 1.vydanie. vyd. Martin: Osveta Martin ISBN 978-80-8063-368-4