Lifestyle - moja spoveď

Autor: Dominika Žigrayová


Cestovanie

 

Pre niektorých vášeň, bez ktorej si nevedia predstaviť fungovať, pre iných záležitosť letných prázdnin a pre ďalších úplne nepredstaviteľné, ak by mali cestovať sami. Vitajte v rubrike Lifestyle – Moja spoveď, kde vám priblížim svoje cestovateľské zážitky a pozrieme sa aj na to, že nie vždy tomu tak bolo.

Keď sa povie slovo cestovanie, hneď sa mi začne vynárať sloboda, adrenalín, motýle v bruchu cestou na letisko, vzrušenie, aké to bude tentokrát. Moja vášeň sa zrodila na začiatku tohto roka. Možno to bolo emočným rozpoložením, možno ľuďmi, ktorí ma na túto myšlienku priviedli a možno som sa konečne chcela prekonať. Viete, bola som ten typ človeka, ktorý stále svoje šťastie odkladal. Najprv to bolo až keď „doskúškujem“, potom zasa až keď „doštáticujem“ a takto som si vždy našla výhovorku, prečo sa to momentálne nehodí. Až do momentu, kedy som si uvedomila, že mám 26 a nemám žiadne zážitky. Nič som nevidela, nič pomaly nezažila a merítkom môjho života bol len počet urobených skúšok a výhovorky, prečo sa to aktuálne nehodí.

Zlom nastal v januári, keď som si veľmi spontánne kúpila letenky do Portugalska, a odvtedy môj pohľad na svet nabral nové obrátky. Obávala som sa ako zvládnem transfer z letiska alebo či moja angličtina bude dosť dobrá, ale nie je práve strach ten, ktorý nám vytvára v hlave katastrofické scenáre? Sólo cestovanie je skvelým spôsobom ako nájsť cestu k samému k sebe, vedieť byť sám so svojimi myšlienkami – sám so sebou. Nech to znie akokoľvek kruto, v živote sa viete spoľahnúť iba sami na seba a mať strach z niečoho, čomu ste nedali ani šancu vás dokáže ochudobniť o celé spektrum nových emócií, priateľstiev a v neposlednom rade o sebavedomie. Niekedy je úžasné sa len tak hodiť do života bez rozmyslu a plánov a len plynúť. Veriť sám sebe, a že sa to nejako samo vyvinie. Veď čo najhoršie sa vám môže stať? Že sa vrátite domov o pár dní skôr.

Portugalsko ma pohltilo, ľudia, ktorých som tam stretla, dali môjmu bytiu nové farby, až sa teraz vôbec nespoznávam. Mám pocit, že to naivné dievča zo začiatku roka konečne dospelo. Myslím, že som si vytvorila kvalitnú závislosť pretože po Portugalsku nasledovalo Belgicko, Dánsko, Cyprus, Grécko so Španielskom. Nie je to vždy len o financiách, ale aj o tom ako zmýšľate. Väčšina týchto ciest si ma našla sama. Nie som človek, ktorý by plánoval, aspoň už teraz nie. Veľakrát som letenky kupovala dva dni, niekedy deň pred odletom, podstatné je sa prestať báť.

Ak nie nič iné, tak aspoň tento odkaz si odneste z týchto riadkov. Keď po niečom skutočne túžite, choďte si za tým, robte maličké kroky, ktoré vás postupne k tomu dovedú. Nelimitujte sa ako ja vetou, ,,Až keď dosiahnem...budem šťastnáʻʻ. Viem, že štúdium vám berie často chuť, sily aj náladu, ale nezabudnite, že život nie je iba o škole. Je o ľuďoch, zážitkoch, skúsenostiach, o láskach a vzťahoch a možno po tomto článku bude pre niekoho aj o sólo cestovaní. Každý deň je novou šancou hľadať to pekné a je len na vás ako sa rozhodnete. Byť šťastný je rozhodnutie, nie závislosť okolností, ktoré sa vám dejú. Tie ovplyvniť nedokážete, ale zato váš pohľad a nazeranie na ne áno. Keď som si uvedomila tieto súvislosti zrazu mi to začalo byť viac a viac jasné a prestalo mi záležať na komentároch druhých. Sme tu príliš krátko, aby sme si odpierali tie krásy života, ktoré sme si nedovolili ani dopriať, pretože sme sa báli prekročiť vlastný tieň.