Lifestyle - moja spoveď

Autor: Mgr. Dominika Žigrayová

 

Vegánstvo – novodobé „pózerstvo“?

 

Pre jedného trendová záležitosť, pre iného životný štýl a pre ďalšieho iba „pozérstvo“ – ako si nahnať čísla na instagrame. Nech to vidíte akokoľvek, dnes sa pozrieme na zúbok vegánstvu z pohľadu človeka, ktorý si túto cestu vybral nie až tak dobrovoľne …

Moja cesta sa začala písať pred štyrmi rokmi, kedy ma súhra okolností dohnala k lekárovi, kde padol verdikt – musím zmeniť svoj život a všetky svoje návyky presunúť na cestu vegánstva. Keď som začínala, tak takýto spôsob života ešte vôbec nebol trendy a už vôbec nie vlajkovou loďou modernej spoločnosti. Pozerali na vás ako na „ekomaniaka“, ktorý si myslí, že kúskom sóje na tanieri namiesto mäsa zachráni planétu a topiace sa ľady v Grónsku. Ak máte pocit, že tento článok bude slúžiť ako vegánska propaganda, tak ste na omyle. Tým, že som sa k tomu dostala vlastne neplánovane, maximálne rešpektujem akékoľvek iné formy životného štýlu a nemám potrebu vnucovať druhým svoje názory. Pred štyrmi rokmi, minimálne na Slovensku, vegánske portfólio potravín a jedál len začínalo. Ak ste mali možnosť zohnať rastlinné mlieko či tofu, bol to úspech. Aktuálne sa s vegánskymi alternatívami roztrhlo vrece. Viete si pripraviť 99 % jedál vo vegan verzii s minimálnou zmenou chute oproti originálu.

 WhatsApp Image 2023-03-18 at 211903 5jpegWhatsApp Image 2023-03-18 at 211900jpeg

U mňa bol začiatok extrémne ťažký, hlavne ak ste závislý na mliečnej čokoláde ako ja … Nemala som žiadnu adaptačnú dobu. Zo dňa na deň som musela prestať konzumovať všetko, čo má živočíšny pôvod. Odrazu som nemohla „kakavko“, syry, maslo či nedeľný vývar. Trvalo mi pár mesiacov, kým som si zvykla nakupovať potraviny a variť jedlá, bez straty výživovej hodnoty, či chuti. Keďže vegánska populácia rastie, nech je dôvod jej členov akýkoľvek, začali sa diať zmeny. Bistrá s rastlinnými dobrotami vyrástli ako huby po daždi a záujem ľudí exponenciálne stúpa. Baví ma, že tu stretávam ľudí, ktorí sa neboja robiť veci inak, sú iní nielen tým, že sú vegáni, ale aj prácou, záľubami či pohľadom na život. 

Vegánstvo nie je len o strave, ale o komunite ľudí, ktorú spoznáte. Myslím, že je dôležité skúšať nové veci, chute a zbierať skúsenosti. Môže sa to týkať úplne celého vášho života, ktorý nemusí byť iba čierno-biely, ale krásne pestrý a farebný.

WhatsApp Image 2023-03-18 at 211903jpeg