Livka na cestách

Autor: Lívia Pazúriková

 

Livka na cestách

 

Ahojte! Volám sa Lívia, som vaša spolužiačka – aktuálne som v treťom ročníku na farmácii, ktorý som sa rozhodla celý absolvovať na Erasmus+ štúdiu v Ľubľane. Trochu vám chcem priblížiť túto skúsenosť a namotivovať vás aby ste aj vy išli raz počas svojho štúdia, praxe či absolventskej stáže v rámci Erasmu do zahraničia.

 

            Môj Erasmus sa začal 2. septembra, keď som odcestovala do Slovinska, a 5. sa mi začal intenzívny trojtýždňový jazykový kurz slovinčiny. Bolo to ozaj intenzívne, keďže nás ako „slovanov“ zaradili do pokročilej skupiny, lebo nám to ľahšie pôjde. Little did they know, že slovenčina a slovinčina sa podobá veľmi minimálne v základoch a niektorých výrazoch. Najprv som sa dosť sťažovala v duchu lebo to bolo miestami náročné a rozmýšľala som o preradení sa do slabšej skupiny ale nakoniec som zaťala zuby, dokončila kurz v pokročilej skupine a momentálne mám A2 úroveň z tohto jazyka. Aspoň na papieri. Za tento rok okrem kurzu absolvujem tieto predmety: farmakológia, galenika, farmakognózia, toxikológia, technológia biologických liečiv, molekulárna biológia účinku liečiv, kozmetika vo farmácii, základy dietológie a výživy a jeden bonusový predmet, ktorý sa tu volá „Psychotropic substances and abuse of medicinal products“, u nás uznávaný ako „Trendy v európskom farmaceutickom vzdelávaní.“ Takto sa musím poďakovať aj vyučujúcim za to, že nemali vôbec problém mi uznať tieto predmety, takže nebudem musieť opakovať ročník a budem môcť pokračovať v štúdiu spolu s mojimi kamarátmi.

IMG-9778jpg

            Semester tu na Univerzite začína pre všetky fakulty až 3.10., čiže som mala aj trochu čas vidieť niečo málo zo Slovinska pred tým, než začala škola. Cez víkendy sme v rámci Erasmus Student Network (ESN) boli v slovinských Alpách, pri mori a ja som sa ešte rozhodla ísť na pár dní do Chorvátska (mala som „okno“ medzi jazykovým kurzom a farmáciou), lebo ako jedna z mála Slovákov som tam ešte nebola.

IMG-05711jpg   f49f70f0-fc3f-4d11-906c-4fe02a1eaaebJPG

            Čo sa týka samotnej školy, tak poriadne sa začala až druhý týždeň, čo sa mi zdalo trochu vtipné a zvláštne, keďže moji kamoši už (chudáci) riešili prvé zápočty (dali ich na výbornú tak som rada aj za nich) a ja som sa len zoznamovala s fakultou, spolužiakmi, vyučujúcimi a predmetmi.

17cd4c83-ce24-4584-9009-c34d97055d4cjpg

            Zatiaľ si veľmi chválim svoju Erasmus experience, aj z hľadiska školského, keďže učitelia sú ochotní pomôcť, aj z toho zábavného. Veľa cestujeme, čo vyplýva aj z výhodnej pozície Ľubľany a samotného Slovinska, chodíme na party, stretávame sa, občas máme spoločné večere vďaka Student Boni (dotácia štátu študentom, kedy nám platia určitú čiastku na jedlo vo vybraných reštauráciách, ktorých nie je málo) alebo len tak ideme posedieť do kaviarne. Mám tu inak aj kúsok domova, keďže som sa na jazykovom kurze spoznala s Táňou, ktorá študuje na Filozofickej fakulte a neskôr aj s našou staršou spolužiačkou Luckou, ale ona je na PhD zapísaná pod Lekárskou fakultou. Sranda, že Slovákov, ktorých som mohla ľahko spoznať doma vďaka spoločným známym stretávam až v zahraničí. Sú to milé stretnutia a priateľstvá, verím že pretrvajú aj po ukončení našej spoločnej cesty v Slovinsku.

            Tak, na teraz sa s vami lúčim a vidíme sa nabudúce pri novom update z Erasmu!

-Liv