Mäta pieporná

Autor: Dominika Nádaská



Fefermica, mätka, ba dokonca promincľa je obľúbená bylinka známa vďaka svojej sviežej a príjemnej vôni. Pridávame ju do limonád, alkoholických nápojov, dezertov, cukríkov či dokonca čokolády. Áno, dnes sa spolu pozrieme na to, aká sila sa skrýva za nenápadným vzhľadom bylinky menom mäta pieporná.

Mätu poznali už pred viac ako 1 000 rokmi, čomu nasvedčujú nálezy jej lístkov v egyptských hrobkách. Arabi ju nosili pri sebe, pretože pomáhala odháňať muchy a považovali ju za symbol priateľstva a lásky. Židia o nej vraveli ako o posvätnej bylinke a dokonca ju kládli na zem v synagógach. Naopak, v starovekom Grécku bola mäta symbolom podsvetia. Dokonca i jej meno vzniklo na základe povesti, v ktorej sa grécky boh podsvetia Hádes zamiloval do nymfy Minthé. Hádesovu manželku Persefonu jeho čin nahneval a premenila nymfu na voňavú bylinku.

Mäta pieporná, lat. Mentha piperita, patrí do čeľade rastlín Lamiaceae. Štvorhranná stonka dosahuje 30 až 60 cm a vyrastajú z nej protistojné lístky, ktoré sú kopijovité, ostro pílkovité s výraznou žilnatinou. Kvitne od júla do septembra bieloružovými kvietkami. Typickou vlastnosťou mäty je svieža vôňa jej lístkov.

Sila mäty piepornej sa ukrýva v jej lístkoch a v silici. Cieľom zberu sú veľké a staršie listy, ktoré sa pýšia vysokým obsahom priaznivého mentolu a naopak nízkym obsahom toxického mentofuránu. Mladé a menšie lístky nie sú vhodné pre požívanie vo veľkom množstve, pretože obsahujú väčší obsah mentofuránu a monoterpénu pulegónu, ktorých kombinácia dokáže v určitých dávkach vyvolať kŕče podobné epileptickému záchvatu.

Menthae piperitae folium obsahuje silicu, flavonoidy a deriváty kyseliny škoricovej (kyselina rozmarínová). Ako tradičný rastlinný liek sa využíva pri tráviacich ťažkostiach spojených s nadúvaním. V ľudovom liečiteľstve nájde uplatnenie v liečbe zápalu priedušiek, používa sa i na zmiernenie nervozity a bolesti hlavy.

Menthae piperitae aetheroleum sa získava destiláciou vodnou parou z čerstvých nadzemných kvitnúcich častí druhu Mentha × piperita. Silica, na rozdiel od listu, má WEU (dobre zaužívané liečebné použitie) a využíva sa pri spastických žalúdkovo-črevných ťažkostiach sprevádzaných nadúvaním a bolesťami brucha, a to najmä pri syndróme dráždivého žalúdka (ATC: A03AP11) a kutánne pri slabších bolestiach hlavy (ATC: N01BX), keď ňou potrieme oblasť spánkov. Silicu je potrebné zriediť predtým, než ju nanesieme na pokožku, pretože dokáže vyvolať podráždenie. Ako TRL využívame jej silu externe najmä na zmiernenie svrbenia pokožky a pri bolestiach svalov. Rovnako ňou môžeme potrieť hrudník pre zmiernenie kašľa a prechladnutia. Silica je obľúbenou voľbou u pacientov s herpesmi, keďže mentol v nej obsiahnutý má dokázané antivirotické účinky.

Napriek tomu, že sa mäta používa na zmiernenie tráviacich ťažkostí, nie je vhodné jej užívanie pacientmi, ktorí trpia refluxom a ochoreniami žlčníka či žlčovými kameňmi. Pitie čaju môže v oboch prípadoch príznaky zhoršiť, dokonca je prítomné riziko úniku žlčového kameňa do žlčových ciest a ich následné upchatie. Užívanie lístkov nie je vhodné u detí do štyroch rokov. Kutánne použitie silice u detí sa neodporúča do veku dvoch rokov a orálne užívanie do ôsmich rokov. Hlavná obsahová látka mentol môže u detí spôsobiť vážne problémy, ako sú ťažkosti s dýchaním vedúce k zastaveniu dýchania. Nežiaduce účinky sú známe v podobe alergických reakcií na mentol, nevoľnosti, podráždenia očí a bolesti hlavy. Užívanie kofeínu a mentolu je odporúčané v dostatočnom časovom odstupe, pretože mentol spomaľuje absorpciu kofeínu.

Mätu piepornú možno ale použiť i na iné než liečebné účely. Jej sezóna je čoskoro tu a ja mám pre vás tip na osviežujúci, samozrejme nealkoholický nápoj Virgin Mojito, ideálny počas teplých letných dní.

Budeme potrebovať:

  • 10 lístkov mäty

  • ½ limetky

  • 2 polievkové lyžice trstinového cukru

  • hrsť ľadu

  • 200 ml sódy

Postup:

  1. Cukor a mätu spolu podrvíme a vložíme ich na dno pohára.
  2. Limetku odšťavíme a nalejeme k našej zmesi.

  3. Pridáme kocky ľadu a pohár dolejeme sódou.

  4. Ozdobíme lístkami a podávame.


Mäta pieporná je skutočne bylinkou, ktorú by mal mať vo svojej záhradke každý. Odporúčam ju všetkými desiatimi, ale i tu platí pravidlo – všetko s mierou.


Zdroje:

DUGAS, D. Bylinkový receptár. Praha: Ottovo nakladatelství, 2015. ISBN 978-80-7451-061-8.

KOPÁČOVÁ, A. Zdravie z byliniek. Overené recepty obľúbenej bylinkárky. Bratislava: Fortuna Libri, 2018. 248 s. ISBN 978-80-8142-813-5.

NAGY, M. et al. Farmakognózia. Biogenéza prírodných látok. . 1.vydanie. vyd. Martin: Osveta Martin ISBN 978-80-8063-368-4.

https://www.drkresanek.sk/atlas-bylinka/mata-pieporna