Pár slov pre knihomoľov

Autor: Mgr. Jana Pecúšová

 

Robert Galbraith – Séria Cormoran Strike

Harryho Pottera pozná snáď každý. Ale vedel si o tom, že J. K. Rowlingová píše aj pod iným pseudonymom? Ako skalný fanúšik čarodejníckej ságy som sa rozhodla dať jej šancu a toto rozhodnutie neľutujem. Práve naopak.

Robert Galbraith bol najskôr neznámy autor detektívok, až neskôr sa prišlo na to, že je to vlastne Rowlingová. Aj po prevalení svojej identity sa však rozhodla pokračovať pod týmto pseudonymom a vydala detektívnu sériu, ktorá zatiaľ pozostáva zo šiestich kníh. Nečakaj žiadne fantastické motívy, ide o celkom hutné romány. A to myslím doslova – najkratší má viac ako 400 strán a zatiaľ posledný vydaný v slovenčine má skoro 1 000. Aj napriek tomuto obrovskému počtu strán ti zaručujem, že sa nebudeš nudiť a budeš hltať stranu za stranou. P.S.: nezačínaj s čítaním v období skúškového, lebo ak ťa posadne čitateľský démon ako mňa, môže sa stať, že 3 dni nevylezieš zo svojej nory.

Každá kniha má vlastnú detektívnu zápletku, ktorou ťa sprevádza dvojica hlavných postáv. Sú nimi detektív Cormoran Strike a jeho partnerka (len v oblasti biznisu) Robin Ellacott. Cormoran je bývalý vojak, syn rockovej legendy, nie moc veľký fešák, celkom ťažká povaha. Po nehode v Afganistane, kde prišiel o nohu sa rozhodne otvoriť si svoju vlastnú detektívnu kanceláriu, ale zatiaľ mu biznis nejde až tak dobre, ako by si predstavoval. Robin je krásna mladá žena, ktorá sa v živote hľadá. Prežila pred pár rokmi traumu, kvôli ktorej opustila univerzitu. Teraz žije so snúbencom Matthewom a hľadá si nejakú prácu. Agentúra ju pošle na pohovor k Strikeovi, čím sa rozbehne ich dynamická spolupráca. Všetky knihy sú prepojené interakciou medzi našimi hlavnými hrdinami, ktorí majú spolu zaujímavú chémiu a vedia sa navzájom pochopiť a geniálne riešiť zamotané prípady.  

P.S. 1: ak čakáš, kedy a či sa dajú dokopy, je to na dlho, Rowlingová sľúbila ďalšie knihy :D

P.S. 2: ak nemáš rád dlhé texty prejdi k posledným vetám tohto článku :D

Teraz k jednotlivým dielom:

1.       Volanie Kukučky

2.       Hodvábnik

3.       V službách zla

4.       Smrtiaca biela

5.       Búrlivá krv

6.       The Ink Black Heart


Imagejpeg


Prvý diel mi úplne vyrazil dych. Volanie Kukučky malo tak nečakaný záver, že som z neho bola mimo ešte pár dní po dočítaní. Všetci „detektívni maníci“ už od začiatku knihy tipujú, kto bude hlavný záporák, v tomto prípade vrah krásnej modelky, ale tohto/túto by ste určite netipovali. Dej začína nájdením tela pred jej luxusným bytom. Vyšetrovatelia prípad vyhodnotia ako samovraždu, nakoľko všetko nasvedčuje tomu, že skočila z okna sama. Jej brat ale nie je stotožnený s týmto záverom, a preto si najme Strika, aby prípad prešetril. Počas celej knihy sa riešia zložité rodinné vzťahy v netradičnej rodine modelky Luly, intrigy spojené so svetom módy, ale aj osobné problémy hlavných postáv.

Druhá kniha Hodvábnik bola veľmi zvláštna. Aspoň pre mňa. Ale sto ľudí, sto chutí. Detektívi dostali za úlohu nájsť zmiznutého slávneho autora kníh. Owen Quine pred tým než zmizol, vytvoril svoje posledné „veldielo“ – Bombix Mori, v ktorom spomenul svojich priateľov, ale hlavne nepriateľov v nie najlepšom svetle. Vymyslel fiktívne postavy s celkom zvráteným, miestami nechutným príbehom, ktoré predstavujú všetkých jeho známych. Ak by táto kniha uzrela svetlo sveta veľa z nich by prišlo o svoje dobré meno. Keď nájdu Quinea brutálne zavraždeného presne podľa opisu z jeho románu naberá príbeh úplne nové obrátky. Podozrivý sú všetci, každý mal čo stratiť...

Tretí diel  V službách zla sa začína doručením tajomného balíka pre Robin, ktorý obsahuje odseknutú nohu. Strike berie túto výstrahu osobne a vytvorí si zoznam štyroch podozrivých ľudí, ktorý majú dočinenia s ním a jeho minulosťou. Prípad sa zvrtne na hľadanie sériového vraha a stáva sa čím ďalej viac nebezpečným pre Strikeovu detektívnu kanceláriu, ale aj pre samotnú Robin. V tomto diely sa začína meniť vzťah Robin a Strikea z čisto pracovného na viac osobný. V závere sa Robin odhodlá neuposlúchnuť svojho šéfa a pracovať na vlastnú päsť, čím sa vystaví život ohrozujúcej konfrontácii s vrahom. Strikea táto udalosť natoľko rozhodí, že sa rozhodne ich spoluprácu radšej ukončiť... Po prečítaní tohto dielu dostaneš veľkú potrebu čítať ďalší, lebo budeš chcieť vedieť, ako a či vôbec bude ďalej fungovať Strike a Robin. Takže je skvelé, že nemusíš, ako ja, čakať rok na vydanie ďalšej knihy :D

Štvrtý diel Smrtiaca biela si dovolím preskočiť, lebo vás nechcem obrať o zážitok z jej prečítania.

Zatiaľ posledná časť  vydaná v slovenčine je Búrlivá krv. Nakoľko sa jej preklad a tlač toľko odkladali, že som to už nemohla vydržať, tak som sa nakoniec rozhodla pre niečo neuveriteľné. Prečítala som si ju celú v originály. Na začiatku som si povedala, že to bude samovražda, ale prekvapivo to bolo ešte lepšie, ako čítať slovenskú verziu. Keďže sa dej odohráva v Anglicku, tak sa v knihe stretnete s viacerými dialektami, ktoré sa bohužiaľ do slovenčiny nedali premietnuť. Tým pádom je originál omnoho zaujímavejší. Preto, ak si aspoň trošku zdatný v angličtine a máš rád výzvy, určite ti odporúčam čítať takúto verziu. Piaty diel je zaujímavý tým, že sa jedná o odložený prípad starý niekoľko desiatok rokov. Jedného dňa mladá lekárka Margot odišla zo svojej ordinácie a už nikdy nedorazila za priateľkou na miesto ich stretnutia. Jej dcéra sa po rokoch rozhodne, že by bolo oslobodzujúce, ak by sa podarilo zistiť pravdu, čo sa vlastne v tú noc stalo. Neexistujú skoro žiadne dôkazy, Margot zmizla akoby úplne bez stopy. Ako riešiť prípad bez takmer ničoho hmatateľného? Tak to je výzva, ktorá je aj pre Strikea neskutočne ťažká...

Ak si dorazil až sem, mám pre teba skvelú správu. Je napísaná aj šiesta kniha, ale tú som zatiaľ ešte neprečítala.

Veľmi sa mi páči, že Rowlingová napísala 6 rôznych príbehov, ktoré navzájom spolu nesúvisia, ale aj tak sú všetky knihy vďaka postavám medzi sebou prepojené. S každým dielom dostaneš úplne iný typ zápletky, iný typ vraha a spôsob riešenia záhady.

Najlepšia správa na záver, pre tých, ktorým sa nechce boriť s tisíckami strán textu. Podľa knižnej predlohy je natočený aj seriál! Volá sa C.B. Strike a je takisto veľmi dobrý.