Pár slov pre knihomoľov

Autor: Mgr. Jana Pecúšová

Hervé Le Tellier – Anomália

Čo ak by existoval paralelný vesmír? V ktorom by si žil ako tá istá osoba, ale vlastne tak trochu iná, ako tvoje pôvodné ja. Alebo čo ak by bol svet len obyčajná počítačová simulácia? Ak by v jednom momente existovali dve navlas rovnaké osoby, ktorá z nich by bola originál a ktorá kópia?

 

Anomália je veľmi zaujímavé viacvrstvové sci-fi dielo. Dej sa točí okolo letu Air France 006 z Paríža do New Yorku. Lietadlo opustilo Paríž v marci, ale pristálo až v júni. Ako je to možné? Pasažieri tohto letu sa pred pristávaním dostali do hrozných turbulencií. Mysleli, že to možno neprežijú, no ako zázrakom sa nakoniec pred nimi rozprestrela jasná obloha a boli zachránení. Keď kapitán lietadla hlási letisku, že sa chystá pristáť stane sa niečo zvláštne. Letisková kontrola zostane v pomykove, nakoľko rovnaké lietadlo s rovnakým kapitánom a rovnakými pasažiermi predsa už pristalo. Tri mesiace dozadu!

Prvá dejová línia sa odohráva v „minulosti“, resp. 3 mesiace pred pristaním. Sledujeme postupne príbehy viacerých cestujúcich. Prvou postavou, s ktorou sa zoznámime, je obyčajný otec rodiny - Blake, ktorý má však nevšedné zamestnanie. Aj keď na prvý pohľad vedie usporiadaný život, venuje sa veľmi nebezpečným aktivitám. Je to nájomný vrah. Po pristaní lietadla sa v chaose vytratí a ide za „druhým“ Blakom, ktorý pozná jeho tajomstvá. Stretávame aj nigérijskú superstar Simboya, ktorý rozbieha sľubnú kariéru. Fanúšikovia ho považujú za veľkého playboya, ale on vo vnútri skrýva tajomstvo ohľadom svojej orientácie. Malé dievčatko Sofia cestuje so svojou matkou a snaží sa byť poslušná dcéra. Nesmie jej povedať o veciach, čo sa dejú za zavretými dverami, keď je doma sama s otcom. Alebo spisovateľ Victor, ktorý sa márne snaží nájsť lásku a napísať svoje životné dielo. Každý cestujúci má nejaké problémy a tajomstvá. Čo by sa stalo, ak by zistili, že existuje niekto, kto tieto tajomstvá pozná. Niekto, kto vykonal podobné rozhodnutia ako oni, ale s iným koncom? Kópia, ktorá pozná všetky ich spomienky, tie dobré aj tie zlé?

Druhá dejová línia začína po nasadnutí do lietadla, kedy sa pasažierom zmení ich život úplne od základu. Jeden deň si žili svoje vlastné životy a druhý deň sa dozvedia, že ich za nich žil niekto iný. Vyprahnutý spisovateľ napísal svoje veľdielo, ktoré žne jeden úspech za druhým. Pilot, ktorý pristál v júni, zistil že medzičasom jeho kópia (originál) zomrela na rakovinu a jeho čaká rovnaký osud. Zavrú ich spolu na vojenskú základňu, kde sa snažia prísť na to, čo sa stalo a ako postupovať ďalej. Nemôžeš predsa prísť do svojho vlastného domu, kde žije tvoje druhé ja a chcieť od neho, nech ti prenechá tvoje/svoje miesto. No nie?

V tretej dejovej línii sa objaví vedec Adrian, ktorý po útoku na dvojičky vytvoril tajný Protokol 42. Aktivuje sa v prípadoch, ak ide o národnú bezpečnosť a ráta so všetkými možnými situáciami od teroristického útoku až po príchod mimozemšťanov. Ale s takýmto niečím vedci naozaj nepočítali. Do akcie sú zapojené všetky možné jednotky od armády USA, prezidenta, najvyšších náboženských predstaviteľov či vedeckých kapacít z rôznych oblastí. Všetci sa spolu spoja, aby prišli na to, ako vyriešiť daný problém. Ako mohla vzniknúť kopírka, ktorá vytvorila totožné osoby? Kto z nich má právo nazývať sa originálom? Treba povedať obyvateľom, čo sa vlastne stalo alebo vymazať „kópie“ z júna zo sveta. Zmeniť im identitu alebo ich konfrontovať s ich druhým ja? Otázok je mnoho a nikto nepozná správne odpovede.

Ako dopadnú osudy jednotlivých postáv sa dozvieš v napínavom závere. Americká vláda sa nakoniec rozhodne povedať všetkým, čo sa stalo na palube Boingu 737. Ako budú reagovať svetové autority na takúto nečakanú informáciu?  

Na záver sa priprav na veľké prekvapenie. Máš rád otvorené konce? Čínska vláda totiž pred svetom takisto skrýva tajomstvo, o ktorom sa NEMAL NIKDY NIKTO dozvedieť...