Pár slov pre knihomoľov

Autor: Mgr. Jana Nováková

 

Matt Haig - The Midnight Library (Polnočná knižnica)

 

Rozmýšľal si niekedy nad tým, ako by vyzeral tvoj život, ak by si jedného dňa vykročil inou cestou? Vybral by si si inú školu, keby si dostal znova tú istú príležitosť? Skončil by si vzťah, ktorý ti nič neponúkal? Zavolal priateľovi, s ktorým si sa dlho nevidel? Alebo si len namiesto čokolády v obchode kúpil pomaranč? Čo ak by malo toto jedno rozhodnutie fatálny vplyv na všetko ostatné?

 

 

„Medzi životom a smrťou existuje knižnica,“ povedala. A nie len taká obyčajná. Police v nej nemajú začiatok ani koniec, rozprestierajú sa donekonečna. Každá kniha reprezentuje iný život. Život, ktorý mohla Nora žiť, ak by sa rozhodla inak. Ak by zmenila čo i len jedno rozhodnutie... V knižnici sa ocitla po tom, ako usúdila, že nič už nemá zmysel. S pocitom, že sklamala všetkých a už sa neoplatí zostávať. „Takže, som mŕtva?“ opýtala sa Nora. „Nie, počúvaj pozorne. MEDZI životom a smrťou... Smrť sa nachádza mimo tohto priestoru.“ Nora sa zamyslela nad touto odpoveďou.  „Takže potom by som mala ísť tam, von. Pretože ja chcem zomrieť.“

 

Norin život bol jedna veľká katastrofa. Keď sa obzrela za všetkým čo spravila, videla len sériu zlých a ešte horších rozhodnutí. Sklamala otca, lebo prestala profesionálne plávať. Bratovi zničila život, lebo odišla z ich spoločnej úspešnej kapely. Opustila svojho snúbenca tesne pred svadbou. Ešte ani o tú blbú mačku sa nevedela postarať a to bol posledný klinec do rakvy. Tesne pred tým, než sa rozhodla, zazvonil zvonček. Pred jej dverami stál muž. Ash, chirurg, ktorý ju kedysi pozval na kávu. Prvé čo jej napadlo bolo, že ju ide pozvať znovu. Ó, ako veľmi sa mýlila. Prišiel jej totiž oznámiť, že našiel jej kocúra ležať pri ceste. Asi ho prešlo auto. A to bol koniec. Stačilo!

 

Prvé, čo si uvedomila, bolo, že sa nachádza v nejakej veľkej budove. Hodinky na jej ruke ukazovali 00:00:00. Ten istý čas však na nich zostal aj keď čakala, kým začnú plynúť sekundy ďalej. Bola obklopená policami plnými kníh. Knižnica nikde nezačínala ani nikde nekončila. Okrem nej tam nebol nikto iný. Keď sa pokúsila vytiahnuť náhodnú knihu z police, zistila, že tam predsa len nie je sama. Akoby odnikiaľ sa pred ňou zjavila knihovníčka. Pani Elmová, stará knihovníčka z jej školy, s ktorou rada trávila voľné chvíle. To ona Nore oznámila, že jej otec náhle zomrel. Správu, ktorá navždy zmenila jej život. Pani Elmová bola pri tom a vravela jej, že všetko bude zase dobré. Nebolo!

 

Nora ostala zaseknutá niekde MEDZI a bola z toho extrémne frustrovaná. Aký zmysel má skúšať iný život, keď ona už na to nemá síl? Knihovníčka však bola nekompromisná. Pokiaľ chcela odísť, musela absolvovať cestu za sebapoznaním. Bola by šťastnejšia ako svetová šampiónka v plávaní? Zostala by s bratom v kontakte, ak by neopustila ich kapelu? Napĺňala by ju rola manželky? Stálo by za to splniť si sen a venovať sa štúdiu ľadovcov? V jej knihe ľútosti sa nachádzalo toľko výčitiek. Veci, čo mohla spraviť inak a nespravila. Premárnené príležitosti, ktoré mohli viesť k úplne inému životu než aký poznala.

 

Kniha nesie myšlienku o tom, aký vzácny je tvoj život. Aké krehké sú naše vzťahy a ich vzájomné interakcie. Tvoje rozhodnutia neovplyvňujú len teba samotného, ale aj tvoje okolie.  Aj keď máš niekedy pocit, že všetko je na nič, nikdy nevieš, čo by bolo, ak... Bol by tvoj život lepší alebo horší, ak by si veci urobil inak? Bol by si šťastnejší alebo naopak, smutnejší, keby sa niečo zmenilo? Miloval by si potom svoj život viac? Oplatí sa vôbec riešiť otázku: „ Čo by bolo, keby...?“  Zisti spolu s Norou, či sa dá nájsť odpoveď na tieto otázky. Niekedy je možno najlepšia realita práve tá, ktorú prežívaš. Aj keď nie je veľkolepá a žiarivá,... ale je tvoja a môže byť presne taká, akú si ju spravíš.

 

P.S.: Život je krásny...