Pár slov pre knihomoľov

Autor: Mgr. Jana Nováková


Čo tak trochu fantasy?

Realita všedných dní vie byť niekedy až príliš fádna. Aj vy túžite občas popustiť uzdu svojej predstavivosti a uletieť si na krídlach fantázie niekam ďaleko?  Ponúkam vám možnosť spríjemniť si tieto okamihy nevšednými príbehmi, z ktorých môžete načerpať trochu kúzelnej atmosféry. Mágia, triky či tajomné bytosti, toto všetko a omnoho viac sa skrýva v nasledujúcich dychberúcich knihách.

TJ Klune – Dom na azúrovom pobreží

Rutina, dôkladné dodržiavanie pravidiel a dobre odvedená robota je to, čo vystihuje život Linusa Bakera. Pracuje ako sociálny pracovník vo veľmi zaujímavej inštitúcii – v Oddelení starostlivosti o zázračnú mládež. Jeho každodenným chlebíčkom je kontrola a posudzovanie sirotincov, ktoré poskytujú útočisko pre „nadané deti“. Deti, ktoré oplývajú nezvyčajnými schopnosťami. Takými, že by mohli byť potenciálne nebezpečnými pre svoje okolie.

Pre pána Bakera je práca jeho jedinou útechou a životným poslaním. Je v nej naozaj dobrý. Vždy sa snaží byť objektívny a profesionálny. Dodržiava do bodky všetky predpisy a nikdy nenadväzuje príliš blízke vzťahy so svojimi „zverencami“. Zamestnanecká príručka: PRAVIDLÁ a SMERNICE je taká jeho osobná Biblia. Jedného dňa ho však zo zabehnutých koľají vyhodí pozvánka od Extrémne vysokého manažmentu. Čo by už len od neho mohli chcieť tí najvyšší. Veď on je len jeden z milióna obyčajných radových zamestnancov. Preto ho prekvapí, keď dostane špeciálnu, prísne tajnú úlohu.

 

Až keď sedí vo vlaku smerujúcom k tajomnému ostrovu, doľahne na neho ťažoba zvereného poslania. Po vystúpení dostane v priľahlej búdke zvláštny telefonát od slečny Chapelwhitovej, správkyne ostrova. Má si otvoriť obálku s inštrukciami a informáciami ohľadne jeho obyvateľov. Konkrétne ide o 6 nezvyčajne nadaných detí a ich poručníka – riaditeľa sirotinca pána Arthura Parnassa. Slovo nezvyčajné asi ani dostatočne nepopisuje deti a ich schopnosti.

Ako prvá ho privítala Talia, ktorá aj napriek brade bola dievčatko. Patrila totiž medzi trpaslíkov. Pán Baker si na jeho smolu nestihol prečítať záznamy o deťoch. Preto, keď zbadal ďalšie, ostal v nemom úžase. Žiarivými oranžovými očami na neho totiž hľadel majiteľ švihajúceho šupinatého chvosta. Theodor bol dvojnohý okrídlený drak. Veľmi vzácna bytosť, resp. dieťa, ak sa to o ňom dalo tvrdiť. Niektorí ľudia totiž neverili, že sú schopní komplexných emócií tak ako my.

 

Skupinku prišla pozrieť aj zvedavá lesná elfka Phee. Aj ona sa chcela zoznámiť s novým človekom na ostrove. Spoločne sa pobrali pohľadať pána riaditeľa, keď natrafili na veľkého čierneho chlapca. Ten sa zľakol pri zvuku Linusovho hlasu a odrazu sa premenil na malého špica. Sal sa totiž bál neznámych ľudí a áno, tak trochu sa vedel meniť na psa. Keď už si pán Baker myslel, že ho nič neprekvapí, stretol Chaunceyho, ktorého snom bolo stať sa hotelovým poslíčkom. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, keby nebol guľatý, zelený, napoly priesvitný a namiesto rúk nemal chápadlá. V jeho zázname pri druhu zázračnej mládeže svietil nápis: „NEZNÁMY“.

Posledné dieťa bolo to, pre ktoré ho vlastne poslali na ostrov. S ním sa pán Baker túžil zoznámiť najviac a zároveň sa tohto stretnutia aj najviac obával. Jeho záznam si prečítal podľa inštrukcií ako prvý a to, čo v ňom videl, s ním naozaj zamávalo:

Meno: Lucifer (prezývka Lucy)

Vek: šesť rokov, šesť mesiacov, šesť dní

Vlasy: čierne

Farba očí: modrá/červená

Matka: neznáma (pravdepodobne zosnulá)

Otec: diabol

Druh zázračnej bytosti: Antikrist

 

Ich stretnutie predčilo všetky Linusove očakávania. Lucy sa totiž rád vyžíval v teatrálnosti.

„Som stelesnený diabol,“ vyhlásil podlý hlas. „Som skazou tohto sveta a zrazím ho na kolená. Pripravte sa na koniec sveta! Nastal váš čas a rieky sa naplnia krvou nevinných.“ To bola vlastne úloha sociálneho pracovníka, pána Bakera. Zistiť, či je Lucy schopný zosnovať koniec sveta.

 

 

Erin Morgenstern - Nočný cirkus

Keď sa stretnú dva magické svety, začnú sa diať neskutočné veci. Proti sebe stoja dvaja odvekí rivali, kúzelníci Prospero a Alexander. Uzavrú medzi sebou džentlmenskú stávku. Táto stávka predurčí život dvoch mladých duší na duel, v ktorom má zvíťaziť ten najlepší. Ich zverenci sa majú proti sebe postaviť v súboji, ktorý by dokázal, že mágia jedného alebo druhého kúzelníka (učiteľa) je tá lepšia. Miesto súboja zvolia veľmi nezvyčajné - cirkus.

 

Nočný cirkus prichádza vždy bez ohlásenia. Otvára sa za súmraku, zatvára sa za úsvitu. Je to atrakcia, ktorú nič neprekoná. Taký zážitok, aký si z jeho návštevy odnesiete, nenájdete nikde inde na svete. Cirkusové stany sú čierno biele a ukrývajú neskutočné predstavenia. Od akrobatov, cez kúzelníkov až po fantastické atrakcie, pri ktorých neviete, či snívate alebo je to realita. Obyvateľkou cirkusu je aj hlavná hrdinka príbehu.

Iluzionistka Celia má nevídaný dar. Ovláda mágiu, ktorú zdedila pravdepodobne po svojom otcovi Prosperovi. Po tom, čo mu ju ako dieťa odovzdajú do opatery, sa rozhodne, že ona bude jeho ďalším pokusným králikom. Experimentom, ktorý mu má pomôcť dokázať, že je ten lepší. Je viac jej trénerom a učiteľom ako otcom. Na druhej strane je Marco, taktiež iluzionista, ktorého si Alexander vyberie ako svojho zverenca. Vytiahne ho z detského domova a predstaví mu svet mágie a kúziel. Chlapec má vrodené nadanie a je dychtivý po nových informáciách.

 

Marco je element, ktorý vytvoril a udržuje cirkus pohromade svojimi schopnosťami. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že je to všetko len dobre zosnovaná ilúzia, za celým cirkusom stojí obrovská mágia. Na priek tomu, že nepatrí medzi vystupujúcich, koordinuje každú udalosť, každý pohyb, vie o všetkom, čo sa v cirkuse udeje. Pôsobí ako pravá ruka majiteľa cirkusu, riadi účtovníctvo a drží stráž nad všetkými byrokratickými záležitosťami. Naopak Celia je aktívnou členkou ansámblu a každý večer vystupuje so svojím predstavením. Taktiež sa podieľa na magickom chode cirkusu, aj keď zo začiatku netuší, kto stojí v súboji proti nej. Ani jeden z nich nepozná presné pravidlá súboja. Vedia len, že majú byť lepší, ako ten druhý.

Čo sa však stane, keď sa ich mágie začnú prepletať dohromady? Keď obaja zistia, kto je ten druhý? Nebodaj keď sa z dvoch ľudí, ktorí mali byť úhlavní nepriatelia stanú dvaja zaľúbenci? Môže zakázaná láska obísť pravidlá súboja alebo zničia spolu so sebou všetko, na čom roky pracovali?