Pár slov pre knihomoľov

Autor: Mgr. Jana Nováková


Adam Kay – Bude to bolieť

Bude to bolieť je veta, ktorá príznačne vystihuje túto knižku. Ide o autentické zápisky mladého začínajúceho lekára (autora knihy), ktorý opisuje jeho profesionálnu cestu. Od dňa, kedy sa rozhodol pre medicínu, cez to, ako stúpal po kariérnom rebríčku anglického zdravotníckeho systému, až pokým sa nerozhodol, že z neho musí odísť. Vo forme denníka sa autor s veľkou dávkou satiry a humoru vyjadruje o problémoch v zdravotníctve, o zaujímavých prípadoch, o ťažkých skúškach v jeho osobnom, ale i profesionálnom živote. Odporúčam si pri čítaní uvariť šálku dobrého čaju, jednak ho budete potrebovať na nervy a na druhej strane, čo môže byť lepšia kombinácia ako kvalitná literatúra a šálka horúceho čaju?

 

Ako lekár dostával Adam denne otázku: „Bude to bolieť, pán doktor?“ Po prečítaní tejto knižky, si však človek uvedomí, ako často si on sám v duchu musel povedať: „Toto ma naozaj bude bolieť.“ Lebo aj lekár je len človek. Ale pracovať 97 hodín týždenne, to hraničí s nadľudskými schopnosťami. Rozhodovať denne o životoch svojich pacientov, snažiť sa zachrániť každého, kto prekročí prah nemocnice a pritom zabúdať sám na seba je naozaj obeta, ktorú musel denne prinášať. Niektoré príbehy sú úsmevné, niektoré emotívne a nájdu sa aj také, ktoré sú priam srdcervúce. Takže nakoniec vás čítanie tejto knihy možno tiež „bude bolieť“ .

 

Po prvom dni na oddelení Adam zistil, ako veľmi ružovo si predstavoval prácu v nemocnici. Na drahé autá a luxusné večere mohol hneď zabudnúť, takéto privilégia dostane lekár až po mnohých rokoch odpracovanej driny.  Ako teda vyzerala jeho realita? Nekonečné hodiny bez jedla, neustále pípanie, ktoré mu oznamovalo, že ho niekde potrebujú, stovky pacientov, ktorých bolo treba vyšetriť a popri tom ešte aj tona byrokracie. Lákavé, nie? A čo tak spánok? Ten je pre padavky... Stačí jedna, dve, tri kávy a môže sa ísť makať. Za vlasť a za národ! Odpracovať milión samozrejme neplatených nadčasov, zmeškať stretnutia s priateľmi, večere s partnerom, občas nevedieť, aký je deň. Stojí to za to?

 

Zachrániť ľudský život je však asi najúžasnejšia vec, ktorú môže človek zažiť. Práca v nemocnici, ale okrem šťastných koncov veľmi často prináša aj tie smutné. Vieš si predstaviť, že by ti v práci zomrel pod tvojimi rukami človek a ty by si ďalších XY hodín pracoval ako stroj ďalej? Smrť je v nemocnici prítomná na každom kroku. Niekedy až do takej miery, že ju zdravotnícky personál prestane selektívne vnímať. „Pane Bože,“ zhíknem. „Michael Jackson je po smrti.“ Jedna zo sestier vzdychne a vstane. „Ktorá je to izba?“

 

Začínať deň s istým počtom pacientov a potom ho končiť s menším je naozajstné psycho. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa Adam rozhodol, že si zvolí špecializáciu v odbore gynekológia a pôrodníctvo. Lebo aspoň tam sa častejšie stáva, že neprídeš o pacienta. Naopak, pomôžeš na svet novému človiečikovi a teda na konci dňa si vlastne v pluse.

 

Práca lekára je krásne, ale náročné povolanie. Aj napriek tomu, že si Adam zvolil túto cestu, bojoval s každou prekážkou, ktorá sa pred ním objavila, nakoniec prišiel osudový deň, kedy sa rozhodol, že je na čase skončiť. Prečo? Dozvieš sa po prečítaní knižky.

P. S.: Komu sa nechce čítať, tak aj k tejto knihe existuje seriálová adaptácia: Toto bude bolieť.