Pondelkový pokec s Peťom

Autor: Peter Novák



Ahojte, kamaráti, farmaceuti, zdravotníci alebo všetci tí, ktorí máte radi zdravotnícke témy a chcete byť vždy informovaní o tom, čo sa aktuálne vo svete zdravotníctva deje. Vitajte pri prvom novoročnom diele Pondelkového pokecu. Prajem vám všetko dobré, majte sa, ako sa chcete mať, a nech vám v novom roku vyjde všetko podľa vašich predstáv. Keďže máme celoštátny sprísnený lockdown a skúškové obdobie, dúfam, že vám tieto informácie spríjemnia dlhé trávenie chvíľ doma. Poďme na to.



Nová teória o tom, ako sny chránia náš mozog

Od úsvitu komunikácie miatli sny filozofov, kňazov a básnikov. Čo znamenajú sny? Veštia budúcnosť? Slúžia na praktickejší a funkčnejší účel? V posledných desaťročiach sa sny dostali pod drobnohľad neurológov ako jedna z nevyriešených záhad ich vedného odboru. Nová štúdia čiastočne naznačuje, že spánok so snami existuje preto, aby sa zabránilo ostatným zmyslom prevziať vizuálnu kôru mozgu, keď sa nepoužíva. Kedykoľvek sa naučíme niečo nové, získame novú zručnosť alebo upravíme svoje návyky, zmení sa fyzická štruktúra nášho mozgu. Neuróny, bunky zodpovedné za rýchle spracovanie informácií v mozgu, sú vzájomne prepojené – ale rovnako ako priateľstvá v komunite, aj medzi nimi sa neustále menia väzby: posilňovanie, oslabovanie a hľadanie nových partnerov. Oblasť neurovedy nazýva tento jav „mozgovou plasticitou“ a označuje ním schopnosť mozgu, podobne ako plastu, prijať nové tvary a udržať ich. Neuroveda si pôvodne myslela, že rôzne časti mozgu sú predurčené na vykonávanie konkrétnych funkcií. Novšie objavy však prekonali starú paradigmu. Jednej časti mozgu môže byť spočiatku pridelená konkrétna úloha; napríklad zadná časť nášho mozgu sa nazýva „vizuálna kôra“, pretože zvyčajne sprostredkúva zmysel zraku. Toto územie však možno prideliť aj inej úlohe – na neurónoch vo vizuálnej kôre nie je nič zvláštne. Sú to jednoducho neuróny, ktoré sa podieľajú na spracovaní tvarov alebo farieb u ľudí, ktorí majú funkčné oči. Ale u nevidiacich sa tie isté neuróny môžu znova zapojiť do procesu pri spracovávaní iných typov informácií. Súčasne zistenia ukazujú, že si mozog chráni územie zrakovej kôry tým, že ju udržiava aktívnu v noci. V „teórii obrannej aktivácie“ existuje snový spánok, ktorý udržuje neuróny vo vizuálnej kôre aktívne, a tak bojuje proti ovládnutiu susednými zmyslami. Z tohto pohľadu sú sny primárne vizuálne práve preto, lebo to je jediný zmysel, ktorý je znevýhodňovaný temnotou. Takto je zraniteľná iba vizuálna kôra, ktorá si vyžaduje vnútorne generované aktivity na zachovanie svojho územia. Teória obrannej aktivácie dáva niekoľko jasných predpovedí o snívaní. Pretože napríklad flexibilita mozgu klesá s vekom, mal by sa počas života znižovať aj zlomok spánku stráveného v REM. A to je presne to, čo sa deje. U ľudí predstavuje REM polovicu času spánku dieťaťa, ale podiel sa stabilne znižuje na hodnotu približne 18 % u starších ľudí. Zdá sa, že spánok REM sa stáva menej potrebným, pretože mozog sa stáva menej flexibilným. Hoci teda sny boli dlho predmetom piesní a príbehov, možno ich lepšie chápať ako podivné milované dieťa plasticity mozgu a rotácie planéty.

Viac sa dočítate: Eagleman DM (2020). Livewired: The Inside Story of the Ever-Changing Brain. New York: Pantheon.

Eagleman DM, Vaughn DA (2020). The defensive activation theory: dreaming as a mechanism to prevent takeover of the visual cortex.



Lekárnik z Wisconsinu zatknutý za úmyselné znehodnotenie viac ako 500 dávok vakcíny proti COVID-19

Úrady vo štvrtok zatkli predmestského farmaceuta Milwaukee, ktorý je podozrivý z úmyselného znehodnotenia stoviek dávok koronavírusovej vakcíny jej vybratím z chladničky na dve noci. Graftonské policajné oddelenie uviedlo, že bývalý farmaceut Advocate Aurora Health bol uväznený pre podozrenie z ľahkomyseľného ohrozenia, falšovania lieku na predpis a trestného poškodenia majetku. Ministerstvo v tlačovej správe uviedlo, že je vo väzení, podľa polície zatiaľ nebol formálne obvinený. Jeho motív zostáva nejasný. Detektívi sa domnievajú, že obvinený farmaceut si je vedomý znehodnotenia dávok vakcíny a faktu, že ľudia, ktorí ich dostali, by si mylne mysleli, že boli účinne očkovaní, i keď sa tak nestalo. Vedúci Advocate Aurora Health Care Jeff Bahr novinárom počas telekonferencie vo štvrtok popoludní povedal, že lekárnik zámerne vybral z chladničky v lekárskom centre Grafton v noci 24. decembra 57 liekoviek, v ktorých boli stovky dávok vakcíny Moderna, neskôr ich vrátil do chladničky a v noci 25. decembra svoj čin zopakoval. Injekčné liekovky obsahovali dostatok dávok na naočkovanie spolu 570 ľudí. Farmaceutický laborant objavil injekčné liekovky mimo chladničky v sobotu ráno 26. decembra. Lekárnik mal pôvodne uviesť, že vakcínu odstránil, aby získal prístup k ostatným položkám v chladničke, a nechtiac ju tam zabudol vrátiť. Vakcína Moderna je mimo chladu stále životaschopná 12 hodín, takže pracovníci použili vakcínu na naočkovanie 57 ľudí a zvyšok zlikvidovali. Podľa polície mali vyhodené dávky hodnotu od 8 000 do 11 000 dolárov. Bahr uviedol, že úradníci boli pri kontrole incidentu voči lekárnikovi podozrievaví. Po viacerých rozhovoroch lekárnik v stredu priznal, že vakcínu zámerne odstránil a nechal ju cez noc 24. decembra až 25. decembra pri izbovej teplote, v určitom okamihu ju vrátil do chladničky a potom ju cez noc 25. decembra až 26. decembra opäť vybral. Bahr uviedol, že to znamená, že dávky, ktoré dostali ľudia v sobotu, sú takmer zbytočné. Moderna povedala Aurore, že neexistujú žiadne obavy o bezpečnosť vakcíny, i keď zaočkovaní pacienti budú aj naďalej pod drobnohľadom lekárov.

Viac sa dočítate:

https://time.com/5925648/wisconsin-employee-fires-spoiling-covid-19-vaccine/



Prvá nezisková anglická IVF klinika bude otvorená v roku 2021

Prvá nezisková anglická klinika IVF (z ang. in vitro fertilization) má byť otvorená v Londýne už tento rok a prevádzkovaná charitou známou vďaka potratom. Britská poradenská služba, ktorá pomáha ženám ukončiť tehotenstvo už viac ako 50 rokov, sa rozhodla zriadiť vlastnú sieť plodnosti s cieľom riešiť nerovnosti v poskytovaní IVF v Anglicku. Táto sieť plánuje znížiť ceny poskytovaných služieb oproti súkromným klinikám a účtovať si iba skutočné náklady na liečbu, ktoré sa odhadujú na 3 000 až 3 500 libier za každý cyklus IVF bez liekov. Ženám by sa mali podľa pokynov Národného inštitútu pre klinickú dokonalosť v rámci NHS ponúknuť tri cykly IVF. Ten zároveň zhodnocuje, ktoré lieky a liečebné postupy by mali byť dostupné v rámci NHS v Anglicku a vo Walese. Poskytovanie IVF je totiž v mnohých oblastiach obmedzené, niektoré spoločnosti v súčasnosti neponúkajú žiadnu liečbu plodnosti za poplatok a iné iba jeden alebo dva cykly. Niektoré zase odmietajú spolupracovať so ženami nad 35 rokov, s tými, ktoré nemôžu dokázať, že sú v „stabilnom vzťahu“, alebo s pármi s jedným partnerom, ktorý mal dieťa v predchádzajúcom vzťahu. BPAS vidí paralely medzi poskytnutím IVF v roku 2020 a poskytnutím potratu v roku 1968, keď bola organizácia založená. „V roku 1968 nemali ženy prístup k potratovej starostlivosti financovanej NHS a boli nútené obrátiť sa na súkromných poskytovateľov, ktorí zúfalstvo týchto žien často zneužívali účtovaním vydieračských cien,“ uviedla Katherine O’Brien, zástupkyňa riaditeľa pre komunikáciu a kampane v BPAS. „Niektorí súkromní poskytovatelia tiež neponúkali etické služby a skôr sa podobali predajcom hadieho oleja ako zdravotníckym pracovníkom. Aj keď to nie je také extrémne ako potraty v uličkách v 60. rokoch, je zrejmé, že niektorí súkromní poskytovatelia IVF povzbudzujú pacientov, aby podstúpili klinicky neoverené liečby za obrovské osobné a finančné náklady.“ Klinika BPAS sa má otvoriť v centre Londýna v septembri 2021 a zameriavať sa bude na odber vajíčok a embryový transfer. Skenovanie a ďalšie vyšetrenia sa budú uskutočňovať na satelitných klinikách operujúcich z existujúcich centier BPAS mimo hlavného mesta počnúc v Peterborough a Swindone a neskôr sa rozšíria po celom Anglicku.

Viac sa dočítate:

https://www.theguardian.com/society/2020/dec/29/englands-first-not-for-profit-ivf-clinic-to-open-in-2021



Ako Afrika zvládla COVID-19 v roku 2020?

Keď ochorenie COVID-19 pôvodne preletelo Áziou, Európou a potom USA, svetoví odborníci na verejné zdravie sa obávali, že by mohlo pre Afriku s preplnenými mestami, zle financovaným zdravotníckym sektorom a nedostatkom testovacích zariadení znamenať katastrofické následky. Ekonomická komisia OSN pre Afriku v apríli predpovedala na tento rok až 300 000 úmrtí, ak sa vírus nepodarí na kontinente udržať. Avšak práve USA zasiahli tento pochmúrny míľnik ako prvé a Afrika bola doteraz z veľkej časti ušetrená od najhoršej devastácie, ktorú zvyšok sveta zažil. K 29. decembru hlásili africké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb spolu 2,6 milióna prípadov a 63 300 úmrtí na 1,2 miliardy obyvateľov. To je zhruba jeden prípad na každých 500 ľudí, v porovnaní s jedným úmrtím na 20 ľudí v USA. Tieto čísla však nemusia odrážať skutočnú realitu. Celkovo je testovanie na COVID-19 na čiernom kontinente pomerne obmedzené, čo by mohlo prispieť k celkovému nižšiemu počtu prípadov. Južná Afrika, ktorá má najvyššiu mieru testovania v regióne, vykonávala v polovici decembra iba 0,68 testov denne na 1 000 ľudí (v porovnaní s 4,3 v USA), uvádza server Our World in Data. To by mohlo vysvetľovať, prečo je v Afrike hlásená nižšia miera prípadov, ako sa očakávalo. Pokiaľ ide o úmrtia súvisiace s COVID-19, jedným zo spôsobov, ako odhadnúť skutočný vplyv vírusu, je pozrieť sa na celkový počet úmrtí v roku 2020 a porovnať ich s predchádzajúcimi ročnými priemermi. Tieto čísla v Južnej Afrike poukazujú na možnosť vyššieho počtu úmrtí na COVID-19, ako ukazujú oficiálne záznamy. Správa Juhoafrickej rady pre lekársky výskum uviedla, že v Juhoafrickej republike došlo medzi začiatkom mája a polovicou júla k ďalším zhruba 17 000 úmrtiam spôsobených prirodzenými príčinami, čo predstavuje 59 %-ný nárast úmrtí v porovnaní s tým, čo sa očakávalo za rovnaké obdobie. Avšak Africa CDC tvrdí, že nič nenasvedčuje tomu, že by v štatistikách chýbalo veľké množstvo prípadov úmrtí na COVID-19. Ak máme veriť oficiálnym číslam, môžeme konštatovať, že africký kontinent vedie nad zvyškom sveta, čo sa týka najnižšej miery úmrtnosti, a v porovnaní s inými časťami zemegule sa na jej území vyskytlo menej scén ochromených nemocníc a pohrebných ústavov. Niektoré krajiny na celom kontinente však v súčasnosti zaznamenávajú nárast prípadov COVID-19 kvôli obavám z druhej vlny. Južná Afrika zaznamenala v poslednej dobe prudký nárast, a to vďaka dôkazom, že tu bol zistený nový variant koronavírusu. Prezident Cyril Ramaphosa v pondelok oznámil nové obmedzenia s odvolaním na denný rekord 14 790 infekcií zaznamenaných na Štedrý deň, ktoré označil za „dôvod na poplach“. Cez víkend dosiahol celkový zaznamenaný počet prípadov v krajine od začiatku pandémie jeden milión. Celkovo sa však africké krajiny do veľkej miery vzopreli predpovediam o súdnom dni. Prečo je tomu tak, nie je jasné. „Ak sú údaje spoľahlivé, a to je pre mňa veľký otáznik, existujú viaceré vysvetlenia, prečo má Afrika nižšie počty nakazených, ako sa očakávalo,“ hovorí nezávislá klinická epidemiologička z Kapského Mesta Dr Nandi Siegfriedová. Môže to byť spôsobené nižším priemerným vekom, priaznivejšou klímou, solídnymi politikmi v oblasti verejného zdravia alebo menším počtom komorbidít na kontinente – každé z týchto vysvetlení ponúka nedokonalú obranu, ktorá kumulatívne prispieva k celkovému zníženému riziku prenosu nákazy.

Viac sa dočítate:

https://time.com/5919241/africa-covid-19-outbreak/



Vakcína Oxford-AstraZeneca bola schválená na použitie vo Veľkej Británii, prvé dávky sa majú podať dnes

Od tohto týždňa je k dispozícii 530 000 dávok novej vakcíny a očkovacie centrá teraz začnú pozývať pacientov, aby sa prišli imunizovať. Boli už identifikované prioritné skupiny pre imunizáciu, počnúc obyvateľmi domovov starostlivosti, osobami nad 80 rokov a zdravotníckymi a ošetrovateľskými pracovníkmi. Deje sa to v čase, keď ďalšie milióny ľudí v Anglicku dostávajú prísne obmedzenia štvrtej úrovne. Spojené kráľovstvo objednalo 100 miliónov dávok novej vakcíny – dosť na zaočkovanie 50 miliónov ľudí. Nakoniec budú očkovaní všetci ľudia nad 50 rokov a mladší dospelí so zdravotnými ťažkosťami v prvej fáze. Celkovo ide o viac ako 25 miliónov ľudí. Odborníci dúfajú, že dvoma schválenými vakcínami dokážu zaočkovať približne dva milióny pacientov týždenne. Regulačná agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) povolila dve plné dávky oxfordskej vakcíny, pričom druhá dávka sa má podať štyri až dvanásť týždňov po prvej. Imunizačná kampaň sa teraz presunie k tomu, aby čo najviac ľudí dostalo svoju prvú dávku vakcíny s druhou dávkou nasledujúcou po tomto období. Keď sa začalo zavádzanie očkovania vakcínou od Pfizer-BioNTech, bolo cieľom podať druhú dávku po troch týždňoch. Na základe odporúčaní Spoločného výboru pre očkovanie a imunizáciu je ale teraz cieľom poskytnúť čo najväčšiemu počtu zraniteľných ľudí určitú ochranu pred COVID-19. Oxfordská vakcína sa ľahšie skladuje a distribuuje, pretože sa môže uchovávať pri teplote štandardnej chladničky, na rozdiel od vakcíny Pfizer-BioNTech, ktorá sa musí uchovávať pri teplote -70° C.  Nová vakcína vzbudzuje väčšie nádeje aj preto, že je vyrábaná priamo vo Veľkej Británii, zatiaľ čo vakcína Pfizer-BioNTech sa musí dodávať z Belgicka.

Viac sa dočítate:

https://www.bbc.com/news/health-55280671