S Danielom o bylinkách

Autor: Daniel Krchňák


Nootropikum spod snehu, alebo čo chránilo Odysea pred zabúdaním?

 

Galanthus nivalis L. – snežienka jarná

Amaryllidaceae – amarylkovité

 

Ak ste včera počas mimoriadne slnečného dňa zablúdili do lesa, mali ste možnosť kráčať po bielych „kobercoch“ podsnežníka – ako sa ľudovo rastlina nazýva. Hoci nevoňajú, pripomínajú nám, že jar sa blíži. Aký má ale snežienka význam pre farmáciu dnes a aký mala v antike? To sa dočítate v blogu k nedeľnému (bylinkovému) čaju o piatej.

 

Vedecký názov rastliny je odvodený z gréckeho slova gala (mlieko; poukazuje na farbu kvetu) a z gréckeho slova anthos (kvet). Carl Linné v roku 1735 dal snežienke druhový latinský názov nivalis (snehový) – a označil tak dobu kvitnutia – keď je ešte zem pokrytá snehom. U niektorých starovekých národov, napríklad Keltov, symbolizovala snežienka svojím bielym kvetom očistenie zeme po predchádzajúcej zime a zároveň oznamovala koniec zimy.

 

Snežienka je trváca bylina vyskytujúca sa v strednej, južnej a juhovýchodnej Európe. U nás rastie roztrúsene, najčastejšie vo vlhkom prostredí lužných a iných listnatých lesov, na lúkach pozdĺž vodných tokov niekedy na rumoviskách a v parkoch ako relikt staršieho pestovania. V záhradách sa pestujú skôr ázijské druhy snežienok, ktoré majú väčšie a skoršie kvitnúce kvety. Na účely farmaceutického priemyslu sa vo februári až apríli (v dobe kvitnutia) vykopávajú cibule a prirodzeným sušením na tieni alebo na slnku sa produkuje droga Galanthi bulbus, ktorá nie je oficinálna. Liekopisné je len z drogy izolované liečivo Galantamini hydrobromidum – galantamín (Ph. Eur. 11).

 
Galanthus_nivalis__Flora_Batava__Volume_v1jpg

Hlavnými biologicky účinnými látkami drogy je alkaloid galantamín. Droga ďalej obsahuje lektín GNA (Galanthus nivalis agglutinin).

 

Droga sa používa výhradne priemyselne na izoláciu galantamínu. Akékoľvek iné použitie je obsolétne a neodporúča sa! Celá rastlina je pre človeka toxická. Otravy sa prejavujú slinením, vracaním a hnačkou.

 

Galantamín ako terciárny alkaloid, je selektívny, kompetitívny a reverzibilný inhibítor acetylcholínesterázy. Galantamín okrem toho zvyšuje vnútornú aktivitu acetylcholínu na nikotínových receptoroch, pravdepodobne prostredníctvom väzby na alosterické miesto receptora. V dôsledku toho je u pacientov s demenciou Alzheimerovho typu možné dosiahnuť zvýšenú aktivitu cholínergného systému spojenú so zlepšenou kognitívnou funkciou.

 

Galantamín bol prvý raz izolovaný v roku 1953. Spočiatku sa používal pri operáciách, na odstránenie svalového napätia pri použití kurare, atónií žalúdka, čriev a močového mechúra i pri chorobnej ochabnutosti svalstva. Objaviteľom ďalších účinkov galantamínu bol bulharský farmakológ – prof. Dimitar Paskov (1914 – 1986). Ten náhodou objavil zlepšenie stavu detí postihnutých paralýzou po detskej obrne. V roku 1959 vyvinul výrobný proces, ktorý pozostával z izolácie galantamínu z Galanthus woronowii L. Liek sa od 60. rokov bežne používal vo východnej Európe a ZSSR.

 

V súčasnosti je galantamín schválený EMA aj FDA (Food and Drug Administration, USA) na liečbu ľahkej a strednej demencie Alzheimerovej choroby. Liečivo sa podáva vo forme tabliet alebo kapsúl s predĺženým uvoľňovaním – v závislosti od znášanlivosti liečiva pacientom a jeho stavu.

 

V Homérovej Odysei daroval boh Hermes Odyseovi bylinu s „čiernym koreňom, ale mliečnym kvetom“, o ktorej Hermes tvrdil, že urobí Odysea imúnnym voči elixírom čarodejníc. Predpokladá sa, že tou bylinou bola práve snežienka. Elixír bosoriek obsahoval extrakt z durmanu pravého (Datura stramonium), ktorý spôsobuje stratu pamäti a delírium. To by vysvetľovalo použitie snežienky ako antidota, keďže durman je anticholinergikum, zatiaľ čo galantamín je inhibítorom acetylcholínesterázy.


Zdroje:

1. Schönfelder, P; Schönfelder, I. Liečivé rastliny. Ottovo vydavateľstvo, 2019

2. Bednářová, J. Herbár - alebo od alchemilky po žindavu. Bratislava: Fortuna Lubri. 2017

3. Stern, F. C. Snowdrops and snowflakes - a Study of the Genera Galanthus and Leucojum. Royal Horticultural Society. 1956.

4.     https://www.liecive.herba.sk/archiv/vsetky-cisla/326-liecive-rastliny-2015/liecive-rastliny-2-2015/1480-liek-z-mliecneho-kvetu-22-galanthus-woronowii-losink-snezienka-voronovova-amaryllidaceae-amarylkovite

5.     https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/galantamin-mylan-16-mg-594682.html#kap_5_1