S Dominikou o bylinkách

Autor: Dominika Nádaská

Baza čierna


Baza čierna, ľudovo nazývaná pánbožkova apatieka, bieda či dokonca psia baza, patrí medzi obľúbené liečivé rastliny. I keď už z názvu rubriky vyplýva, že sa venujem písaniu o liečivých bylinách, rozhodla som sa dnes upriamiť pozornosť na ker bazu čiernu, nakoľko jej pozitívne účinky môžeme využiť najmä v aktuálnych mesiacoch.

Baza čierna je považovaná za symbol smútku a smrti. Traduje sa, že kríž, na ktorom ukrižovali Ježiša Krista, bol z bazového dreva a Judáš sa po zrade obesil na bazovom kríku. Napriek tomu ľudia oddávna vysádzali bazu v blízkosti svojich príbytkov. Verili, že v nej sídlia dobrí duchovia, ktorí ochránia dediny pred temnými silami.

Baza čierna, lat. Sambucus nigra, patrí medzi obľúbené liečivé rastliny. Taxonomicky ju zaraďujeme do čeľade Sambucaceae (bazovité). Baza čierna je ker dosahujúci výšku troch až desiatich metrov, má sivohnedú borku s lenticelami (drobné bradavičnaté útvary na povrchu rastliny zabezpečujúce prevzdušnenie vnútorných pletív) a s bielym stržňom, listy sú perovito zložené a pílkovité. Kvety usporiadané v súkvetiach sú biele, malé a silno aromatické a kvitnú od mája až do júla. Plodmi sú bobule čiernej farby, ktoré dozrievajú na jeseň. Najčastejšie zbierame kvety, ale určite je vhodné pozastaviť sa aj nad účinkami plodov.

Sambuci flos, kvet bazy čiernej, sa pýši obsahom flavonoidov (kvercetín a izoramnetín) a derivátov kyseliny škoricovej. Obsahuje malé množstvo silice, trieslovín a slizov. Ako tradičný rastlinný liek sa používa na zmiernenie skorých príznakov prechladnutia. V ľudovom liečiteľstve je obľúbený vďaka antibakteriálnym účinkom pri liečení zápalov v ústnej dutine a prechladnutí. Má diuretické účinky, a preto sa používa na zosilnenie močenia a potenia. Je využívaný i pri diabete a je vhodný aj pre externé ošetrovanie pokožky. Neodporúča sa ženám počas tehotenstva a laktácie, nakoľko v tomto prípade nie sú dostupné dáta potvrdzujúce bezpečnosť jeho užívania. Ak sa objaví horúčka, hnisavé spútum alebo dýchavičnosť, je potrebné užívanie konzultovať s lekárom alebo lekárnikom.

Sambuci fructus, plod bazy čiernej, nemá EÚ monografiu a je teda využívaný iba v ľudovom liečiteľstve. Za svoju čiernu farbu vďačí antokyanínom, hydrofilným rastlinným farbivám. Okrem nich obsahuje aj flavonoidy a silicu. V ľudovom liečiteľstve sa používa na liečbu zápchy, pôsobí teda ako laxatívum.  

Pri spomienke na letné prázdniny si vždy predstavím sladkú vôňu a chuť bazového sirupu. Aktuálne máme obdobie, keď sa vzduchom šíri nádherná aróma kvitnúcej bazy, tak som si povedala, že sa s vami podelím o recept. Sirup sa pripravuje z kvetov bazy a odporúčam zbierať ich ráno, keď ešte nie sú roztvorené. Určite sa vyhnite zberu počas daždivých dní, pretože voda zmýva z kvietkov peľ.

Na sirup budeme potrebovať:

  • 4 litre vody

  • 60 bazových súkvetí

  • 4 kg cukru

  • 3 bio citróny

  • 3 čajové lyžičky kyseliny citrónovej

Postup:

  • Umyté citróny si nakrájame na plátky a vložíme do hrnca s prevarenou a vychladnutou vodou.

  • K citrónom pridáme kvety a necháme lúhovať po dobu aspoň 24 hodín.

  • Po 24 hodinách výluh scedíme a kvety pretlačíme cez gázu, aby sme získali i zvyšok výluhu.

  • Výluh začneme pomaly variť a pridáme doň kyselinu citrónovú.

  • Postupne začneme pridávať cukor a miešame, až kým sa neroztopí.

  • Po zovretí necháme sirup vychladnúť.

  • Keď je sirup studený, začneme ho nalievať do vopred pripravených fliaš.

 

Bola by veľká škoda nevyužiť krásne počasie, ktoré nám ponúkajú dnešné dni. Skúškové a dlhé hodiny strávené nad knihami sú už žiaľ za rohom, a preto si myslím, že prechádzka v prírode dokáže mať liečivé účinky nielen pre telo, ale i pre myseľ. No a ak počas prechádzky náhodou narazíte na bazu, spomeňte si na tento článok, nazbierajte niekoľko súkvetí a vyčarujte z nich už vyššie spomínaný sirup. Majte sa krásne a prajem veľa úspechov počas skúškového obdobia!

 

Zdroje:

DUGAS, D. Bylinkový receptár. Praha: Ottovo nakladatelství, 2015. ISBN 978-80-7451-061-8.

KOPÁČOVÁ, A. Zdravie z byliniek. Overené recepty obľúbenej bylinkárky. Bratislava: Fortuna Libri, 2018. 248 s. ISBN 978-80-8142-813-5.

NAGY, M. et al. Farmakognózia. Biogenéza prírodných látok. . 1.vydanie. vyd. Martin: Osveta Martin ISBN 978-80-8063-368-4.

https://www.drkresanek.sk/atlas-bylinka/baza-cierna