S Dominikou o bylinkách
Autor: Dominika Nádaská
Nechtík lekársky
Mesiačik, slniečko či krušíček – tak sa ľudovo nazýva zázrak zo záhradky nechtík lekársky. Okrem toho, že svojím vzhľadom skrášľuje naše záhrady, sa pýši i širokým spektrom pozitívnych účinkov.
Nechtík bol obľúbenou rastlinkou Egypťanov, ktorí ho používali ako omladzujúci prostriedok. Možno práve to bolo dôvodom, prečo boli mnohé ženy starovekého Egypta také krásne. Hinduisti zdobia kvetmi nechtíka oltáre vo svojich chrámoch. Počas americkej občianskej vojny bol nechtík prvou voľbou pri ošetrovaní otvorených rán vojakov.
Nechtík lekársky, lat. Calendula officinalis je jednoročná bylina dorastajúca do výšky 30 až 50 cm patriaca do čeľade Asteraceae. Má zelenú dužinatú priamu stonku a bočné výhonky sú porastené drobnými chĺpkami. Listy sú drobné a zúbkaté, majú lopatkovitý tvar a sú pokryté páperím. Kvitne od júla do októbra nádhernými jazykovitými oranžovými alebo žltými kvetmi s priemerom štyri až sedem centimetrov. Kvety sa doobeda otvárajú a po štvrtej hodine poobede zatvárajú, aby chránili peľ pred nočnou rosou. Plodmi sú ohnuté nažky bez chocholca, semená majú skrútený tvar a sú dlhé asi 5 mm.
Calendulae flos, teda kvet nechtíka, používame externe ako tradičný rastlinný liek, najčastejšie vo forme masti alebo záparu. Indikáciami pre užívanie sú slabšie zápaly ústnej dutiny a hltana, ošetrujeme ním malé rany kože a je účinný i pri slabších zápaloch kože, vrátane spálenín od slnka. Za svoje pozitívne účinky vďačí triterpénovým saponínom (kalendulozidy), triterpénovým alkoholom (najmä estery faradiolu), karotenoidom (luteín), flavonoidom, kumarínom a polysacharidom.
Luteín je organické lipofilné farbivo, ktoré má priaznivé účinky pre náš zrak. Je jedným z dvoch hlavných karotenoidov (zeaxantín a luteín), ktoré sa nachádzajú v ľudskom oku, konkrétne v makule a retine. Pôsobí ako svetelný filter, ktorý chráni naše oči pred poškodením následkom pôsobenia slnečného žiarenia.
Kvet nechtíka je veľmi obľúbený i v ľudovom liečiteľstve. Už v 16. storočí sa používal na zmiernenie a upravenie bolestivej a nepravidelnej menštruácie. Používa sa i pri horúčke a angíne, pri žalúdočných vredoch a proti vracaniu vnútorne ako čaj, ktorý však môže mať mierne laxatívne účinky kvôli obsahu saponínov.
Asi najobľúbenejšou formou aplikácie nechtíka je masť. Používa sa na ťažko hojace sa rany, vredy predkolenia, opuchy, dekubity, omrzliny či popáleniny a akné.
Užívanie počas tehotenstva a laktácie sa neodporúča, nakoľko nie je k dispozícii dostatok dát potvrdzujúcich bezpečnosť užívania. Interakcie s liekmi dosiaľ neboli zaznamenané. Medzi vedľajšie účinky patrí alergická reakcia a zvýšená citlivosť kože. Používaniu by sa mali vyhnúť osoby, ktoré majú alergiu na nechtík lekársky alebo na iné rastliny z čeľade Asteraceae. V prípade, ak sa počas užívania príznaky zhoršia, je potrebné poradiť sa s lekárnikom alebo lekárom. Používanie nechtíka lekárskeho sa všeobecne považuje za bezpečné, vzhľadom na nízky počet vyskytujúcich sa nežiaducich reakcií.
Nechtík lekársky je skutočne všestrannou bylinkou, ktorá nájde uplatnenie nielen v ľudovom liečiteľstve, ale aj v modernej medicíne. Je to malý zázrak, ktorý skrášli nielen vašu záhradu, ale nesmie chýbať ani vo vašej domácej lekárničke, minimálne teraz počas letných mesiacov, keď viacerých z nás vedia potrápiť popáleniny od slnka. Podelím sa s vami aj o receptík na nechtíkovú masť od pani Anny Kopáčovej, ktorá je vhodná na potieranie pokožky, na popáleniny, rany, vredy či akné.
Budeme potrebovať:
· 150 g čerstvých kvetov nechtíka
· 150 g bravčovej masti
Postup:
· Do kastrólika dáme kvety a bravčovú masť.
· Zmes popražíme na miernom plameni asi 20 minút.
· Odstavíme, prikryjeme a necháme odstáť 24 hodín.
· Po 24 hodinách zmes mierne prihrejeme a cez gázu precedíme do čistých pohárikov.
· Necháme vychladnúť, dobre uzavrieme a odložíme na tmavé miesto, najlepšie do chladničky.
Kamaráti, prajem vám krásne leto, oddýchnite si a načerpajte sily do nového akademického roka. Majte sa krásne!
Zdroje:
https://www.drkresanek.sk/atlas-bylinka/nechtik-lekarsky
DUGAS, D. Bylinkový receptár. Praha: Ottovo nakladatelství, 2015. ISBN 978-80-7451-061-8
KOPÁČOVÁ, A. Zdravie z byliniek. Overené recepty obľúbenej bylinkárky. Bratislava: Fortuna Libri, 2018. 248 s. ISBN 978-80-8142-813-5
NAGY, M. et al. Farmakognózia. Biogenéza prírodných látok. . 1.vydanie. vyd. Martin: Osveta Martin ISBN 978-80-8063-368-4