S Dominikou o bylinkách

Autor: Dominika Nádaská

 

Pŕhľava dvojdomá

 

Niekto ju považuje za burinu, iní ju zbožňujú pre jej liečivé účinky. Väčšinou si ju spájame s nepríjemnými pľuzgiermi, ktoré nám spôsobí už len jej ľahký dotyk. Reč je o pŕhľave dvojdomej, ľudovo nazývanej aj žihľava, o ktorej si povieme viac v nasledujúcich riadkoch.

Latinský názov pŕhľavy pochádza zo slova uro, čo znamená pálim. Pŕhľavu nazbieranú na sv. Jána ľudia kládli do okien a za prahy domov, aby ich chránila pred zlými silami. Vraví sa, že ak chcete ochrániť úrodu pred húsenicami, stačí, ak zakopete do každého rohu práve zoraného poľa vňať pŕhľavy. Okrem toho ju používali aj na prípravu jedál a ako plnohodnotné krmivo pre zvieratá.

Pŕhľava dvojdomá, po latinsky Urtica dioica, je trvácna a húževnatá bylina dorastajúca do výšky 60 až 150 cm. Listy sú krížmo protistojné a na okrajoch pílkovité. Celá rastlina je pokrytá pŕhlivými trichómami. Kvitne drobnými zelenými kvietkami, ktoré sú usporiadané do metlinovitých a priamych súkvetí. Plodmi sú vajcovité nažky, no pŕhľava ich vytvára len zriedka. Rozmnožuje sa podzemnými výbežkami, a to je dôvodom, prečo sa dá len ťažko vyhubiť. Najčastejšie sa vyskytuje ako burina na rumoviskách, okrajoch ciest a na vlhkých stanovištiach v lesoch. Považujeme ju za indikátor dusíkatých pôd. Ide o jarnú rastlinu, pretože kvitne od mája do konca septembra, napriek tomu jej ale neprekážajú ani prvé mrazy.

Z pŕhľavy dvojdomej využívame koreň, vňať i listy. Drogu Urticae folium, teda list pŕhľavy, tvoria sušené listy pŕhľavy dvojdomej a pŕhľavy malej. Ako tradičný rastlinný liek na používa na zosilnenie vylučovanie moču pri ľahších ochoreniach močových ciest a na zmiernenie slabších bolestí kĺbov. V ľudovom liečiteľstve sa používa na alergickú nádchu, zosilnenie močenia a na zastavenie maternicového krvácania.  

Droga Urticae herba, teda vňať pŕhľavy, je tvorená sušenou vňaťou pŕhľavy dvojdomej a pŕhľavy malej. Ako tradičný rastlinný liek ju používame takisto na zosilnenie vylučovania moču pri ľahších ochoreniach močových ciest, zmiernenie bolestí kĺbov a navyše aj na ošetrovanie mastnej pleti a seborrhey.

Obe drogy obsahujú flavonoidy, ktoré sú zodpovedné za diuretický účinok, deriváty kyseliny škoricovej, amíny, triterpény, kumaríny, steroly a veľmi dôležitý draslík. A čo kontraindikácie? Určite treba spozornieť pri pacientoch trpiacich chronickými ochoreniami srdca a obličiek, pri ktorých treba znížiť príjem tekutín, preto je nutné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom pred začatím užívania

Urticae radix, koreň pŕhľavy, sa používa na zmiernenie príznakov benígnej hyperplázie prostaty. Najúčinnejšou látkou sú steroly, konkrétne deriváty beta-sitosterolu, ktoré majú priaznivý účinok na zväčšenú prostatu. Okrem toho obsahuje polysacharidy i nenasýtené mastné kyseliny. V ľudovom liečiteľstve je využívaný najmä proti vnútorným parazitom, hnačke, na zosilnenie močenia a na „čistenie krvi“.

Na záver nesmie chýbať ani receptík. Dnes sa s vami podelím o návod na pŕhľavový kúpeľ.

Budeme potrebovať:

·       200 g čerstvej alebo sušenej pŕhľavovej vňate

·       2 litre čistej vody

Postup:

·       Vňať povaríme 15 minút na miernom ohni a odstavíme.

·       Lúhujeme 10 minút.

·       Precedíme a vlejeme do pripraveného kúpeľa.

Kúpeľ by sa mal robiť pred spaním po dobu 20 minút. Po kúpeli sa neodporúča vychádzať von, ale zostať vo vnútri a v teple. Pŕhľavový kúpeľ má niekoľko benefitov, medzi ktoré patrí zmierňovanie reumatickej bolesti, hojenie rán a upokojenie iritovanej pokožky.

Na dnes je to odo mňa všetko. Keďže už o pár dní začína semester, chcem vám všetkým zaželať silné nervy, pevné zdravie a nezabúdajte ani na dostatok odpočinku. Majte sa krásne!

 

Zdroje:

DUGAS, D. Bylinkový receptár. Praha: Ottovo nakladatelství, 2015. ISBN 978-80-7451-061-8

KOPÁČOVÁ, A. Zdravie z byliniek. Overené recepty obľúbenej bylinkárky. Bratislava: Fortuna Libri, 2018. 248 s. ISBN 978-80-8142-813-5

NAGY, M. et al. Farmakognózia. Biogenéza prírodných látok. . 1.vydanie. vyd. Martin: Osveta Martin ISBN 978-80-8063-368-4

https://www.drkresanek.sk/atlas-bylinka/prhlava-dvojdoma