S Dominikou o bylinkách

Autor: Dominika Nádaská

 

Puškvorec obyčajný

 

Tatárska tráva, pľúcny koreň či kalmus – presne tak sa ľudovo nazýva rastlinka puškvorec obyčajný. V prvom bylinkovom článku tohto roka si povieme niečo o histórii, účinných látkach a ľudovom použití tejto zaujímavej byliny.

Prvá zmienka o puškvorci pochádza už z Mojžišovej knihy, kde bol spomínaný ako súčasť posvätných olejov používaných pri poslednom pomazaní. Do Európy bol zásluhou mníchov dovezený v 16. storočí z Číny a Indie. Na Blízkom východe ho nazývajú aj „koreň lásky“, nakoľko ho už niekoľko storočí používajú ako afrodiziakum. Vraví sa, že žutie koreňa puškvorca pomáha fajčiarom zbaviť sa chuti na cigaretu.

Puškvorec obyčajný, po latinsky Acorus calamus, je trváca bylina s dlhým a hrubým podzemkom z čeľade Araceae. Puškvorec dosahuje výšku 90 až 160 cm, má mečovité, čiarkovité listy a drobné, do šúľka usporiadané kvietky. Kvitne v júni až v júli, jeho peľ je lepkavý, čo spôsobuje, že ho vietor nedokáže rozniesť. Obľubuje vlhké prostredie, močiare a okolie stojatých a tečúcich vôd.

Z puškvorca sa na liečebné účely využíva podzemok s liekopisným názvom Acori calami rhizoma, ktorý zbierame na jar alebo na jeseň. Táto droga nemá monografiu EÚ, a tak sa používa iba v ľudovom liečiteľstve. Obsahuje silicu, škrob, acorín (horká zlúčenina olejovitej konzistencie), fenylpropanoidy ako eugenol a metyleugenol a seskviterpény – acorón, calamenenol, calamón, acolamón. Vďaka obsahu horčín (seskviterpény) sa vyznačuje horkou, korenistou chuťou. Horčiny majú schopnosť interagovať s receptormi horkej chuti, čím sa aktivujú chuťové bunky a následne sa spustí kaskáda, ktorej výsledkom je zvýšená produkcia slín a sekrécia žalúdočných štiav v žalúdku. Podzemok puškvorca je teda účinný pri tráviacich ťažkostiach, kŕčoch žalúdka a čriev, pri nadúvaní, nechutenstve a problémoch s pečeňou. Niektorí bylinkári ho odporúčajú aj pri stavoch slabosti či pri rekonvalescencii.

Na záver si predstavíme recept na prípravu puškvorcovej tinktúry. Je úplne jednoduchý – nevýhodou je iba to, že na výsledok si chvíľu počkáme.

Budeme potrebovať:

·       100 g čerstvého podzemku puškvorca obyčajného

·       ½ l vodky

Postup:

1.     Umytý podzemok nakrájame na menšie kúsky a vložíme do fľaše.

2.     Nakrájaný podzemok zalejeme vodkou a uzavrieme.

3.     Vodku s podzemkom necháme za občasného potrasenia aspoň tri týždne odstáť.

Tinktúru môžeme použiť vnútorne, pri tráviacich problémoch, ale aj externe na masírovanie bolestivých miest.

 

Verím, že sa vám dnešný článok páčil a že ste sa opäť dozvedeli niečo nové.

Prajem vám krásny deň!

 

 

Zdroje:

DUGAS, D. Bylinkový receptár. Praha: Ottovo nakladatelství, 2015. ISBN 978-80-7451-061-8

KOPÁČOVÁ, A. Zdravie z byliniek. Overené recepty obľúbenej bylinkárky. Bratislava: Fortuna Libri, 2018. 248 s. ISBN 978-80-8142-813-5

NAGY, M. et al. Farmakognózia. Biogenéza prírodných látok. 1.vydanie. vyd. Martin: Osveta Martin ISBN 978-80-8063-368-4

 

https://www.drkresanek.sk/atlas-bylinka/puskvorec-obycajny