S Dominikou o bylinkách

Autor: Dominika Nádaská

Echinacea purpurová

 

Poznáme ju aj pod ľudovým názvom rudbekia, Česi jej zase vravia třapatka. V dnešnom diele o bylinkách si predstavíme farebný zázrak z našich záhrad, echinaceu purpurovú. Poďme na to!

Echinacea purpurová pochádza z prérií Severnej Ameriky a je často nazývaná aj rastlinou nového milénia. Bola tradičnou liečivou rastlinou severoamerických Indiánov, ktorí žuli jej koreň pri akýchkoľvek bolestiach. Okrem koreňa zužitkovali aj listy, ktoré prikladali na rany, a šťavu používali ako liečbu po uštipnutí hadom. Latinský názov je odvodený od gréckeho slova echinos, teda ježko, pretože stred jej kvetu pripomína pichliače ježka.

Echinacea purpurová, lat. Echinacea purpurea, je trvalá rastlina z čeľade Asteraceae. Má pomerne silný koreň, z ktorého vyrastá riedko vetvená stonka dosahujúca výšku 0,6 – 1 m. Listy sú protistojné, oválne a rastú na stopkách. Veľké lúčovité kvety fialovej farby kvitnú v máji až v októbri a priťahujú včely i motýle.

Z echinacey purpurovej využívame koreň a čerstvú vňať. Echinaceae purpureae herba recens, teda čerstva vňať echinacey purpurovej, má dobre zaužívané liečebné použitie (Well Established Use; WEU) pri krátkodobej prevencii a liečbe prechladnutia (ATC kód: R05X). Ako tradičný rastlinný liek (TRL) sa používa na ošetrenie malých rán kože. Používa sa aj v ľudovom liečiteľstve pri zápaloch močových ciest, chrípke či pri liečbe ekzémov a zápalov kože. Obsahuje deriváty kyseliny škoricovej (kyselina kaftarová, kyselina cichonová), polysacharidy (arabinoramnogalaktán) a alkamidy.

Echinaceae purpureae radix, koreň echinacey purpurovej, sa používa ako tradičný rastlinný liek na podpornú liečbu prechladnutia a topicky na liečbu mierneho akné. V ľudovom liečiteľstve je obľúbený pri liečbe chorôb horných dýchacích ciest. Z obsahových látok spomeniem deriváty kyseliny škoricovej, silicu, polysacharidy, glykoproteíny a fenyletanoidy.

Prípravky z echinacey inhibujú cytochróm CYP1A2, čím môžu spomaľovať metabolizovanie kofeínu. Extrakt z kvetov Echinacea purpurea sa dokonca používa ako fytofarmakum – imunomodulátor, ktorý nie je viazaný na lekársky predpis. Je vysoko účinná pri prvých prejavoch prechladnutia. Neodporúča sa užívanie u detí do 12 rokov, rovnako tak ani počas gravidity či laktácie, nakoľko nie sú dostupné dáta potvrdzujúce bezpečnosť jej užívania.

 

Dnešný diel o bylinkách ukončím receptom na echinaceový sirup. Čo budeme potrebovať?

·       4 – 5 lyžíc čerstvých kvetov echinacey purpurovej

·       0,5 litra vody

·       400 g medu

·       1 citrón

Postup:

1.     Kvety pokrájame a vložíme so hrnca s vodou.

2.     Krátko povaríme a necháme vychladnúť.

3.     Do vody s kvetmi vyšťavíme jeden citrón a pridáme med.

4.     Dobre premiešame a necháme pomaly variť na veľmi slabom plameni, vyhneme sa plnému varu.

5.     Zhustnutú zmes prelejeme do nádob.

Užívať môžete jednu čajovú lyžičku trikrát denne, skladovanie sa odporúča v chladničke v dobre uzavretej nádobe.

Dúfam, že sa vám dnešný článok páčil, a prajem vám ešte krásny deň!

 

Zdroje:

https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-onechinacea-purpurea-l-moench-radix-revision-1_en.pdf

https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-echinacea-purpurea-l-moench-herba-recens_en.pdf

https://www.klubzdravia.sk/a/kraska-zvana-echinacea-alebo-zazrak-na-imunitu

DUGAS, D. Bylinkový receptár. Praha: Ottovo nakladatelství, 2015. ISBN 978-80-7451-061-8

NAGY, M. et al. Farmakognózia. Biogenéza prírodných látok. 1.vydanie. vyd. Martin: Osveta Martin ISBN 978-80-8063-368-4