V dnešnom dieli si povieme o kráľovnej provensálskych polí

Autor: Dominika Nádaská

Levanduľa úzkolistá

 

Dlhšie som si lámala hlavu nad tým, ktorú rastlinku vám dnes predstavím. Zhodou okolností som minulý týždeň dostala v lekárni od pacienta voňavé vrecúško so sušenou levanduľou a inšpirácia bola na svete. V dnešnom článku si rozoberieme, čo všetko v sebe levanduľa skrýva, a povieme si aj o jej blahodarných účinkoch.

Renesančný lekár Matthioli mal v obľube pridávať levanduľu ako prísadu do vína a okrem toho ju odporúčal užívať najmä starším ľudom, pretože zastával názor, že prinavracia pamäť. Kedysi bolo zvykom vložiť rodiacim ženám do rúk zväzok levandule, nakoľko podľa starých materí dodávala odvahu. V mnohých domácnostiach ľudia vkladali vrecká s levanduľou do skríň, pretože odháňa mole.

Levanduľa úzkolistá, po latinsky Lavandula angustifolia, je poloker vysoký 20 až 60 cm pokrytý sivými chĺpkami, v dolnej časti je drevnatý. Listy sú čiarkovité, sediace a na spodnej strane husto plstnaté. Drobné fialové kvietky vyrastajú v praslenoch a sú nakopené na vrcholčeku stonky, rastlina kvitne od júna do augusta. Plodmi sú lesklé tvrdky. Levanduľa je preslávená vďaka nádherným fialovým poliam v Provensálsku, Španielsku či Toskánsku.

Pozitívne účinky levandule vieme vyťažiť z jej kvetu a silice. Ako tradičný rastlinný liek (TRL) majú obe drogy rovnaké indikácie, dokonca je to tak i v ľudovom liečiteľstve. Lavandulae flos a Lavadulae aetheroleum sa ako TRL používajú na zmierenie slabších príznakov psychického stresu a na navodenie spánku. V ľudovom liečiteľstve sú známe ich účinky najmä pri migréne, slabších bolestiach hlavy, nespavosti, bolesti zubov či dokonca pri žalúdočných a črevných ťažkostiach.

Lavandulae flos obsahuje silicu a v nej deriváty kyseliny škoricovej, ako sú kyselina kávová a kyselina p-kumarová. Usušený kvet levandule sa zvykne nasypať do vrecúška a zavesiť niekde v dome, či už nad posteľ alebo do skrine. V posledných rokoch ho začali kuchári pridávať do jedál a rôznych dezertov. Lavandulae aetheroleum sa získava z kvitnúcich vrcholkov pomocou destilácie vodnou parou. Silica je vhodná na potieranie spánkov pri bolestiach hlavy, ale pozor, pred nanesením na kožu je potrebné ju zriediť. Môžete ju pridať aj do kúpeľa či bylinkových inhalácií.

Dnes sa s vami rozlúčim receptom na levanduľový olej, ktorý je vhodný na potieranie boľavých miest či dokonca spánkov a čela pri bolestiach hlavy.

Budeme potrebovať:

·       200 g nasekaných čerstvých kvetov levandule úzkolistej

·       ½ litra olivového oleja

Postup:

1.     Kvietky a olej dáme do nádoby a necháme ich na chladnom a tmavom mieste.

2.     Zmes aspoň jedenkrát do týždňa premiešame.

3.     Po 6 až 8 týždňoch precedíme a olej z kvietkov vytlačíme.

4.     Olej nalejeme do nádob a skladujeme na tmavom mieste.

Dúfam, že vás recept zaujal aj napriek tomu, že si vyžaduje dlhší čas na prípravu a výsledok sa nedostaví hneď. Mám s ním veľmi dobrú skúsenosť a odporúčam ho vyskúšať každému.

Prajem vám ešte krásny deň!

 

Zdroje:

DUGAS, D. Bylinkový receptár. Praha: Ottovo nakladatelství, 2015. ISBN 978-80-7451-061-8

KOPÁČOVÁ, A. Zdravie z byliniek. Overené recepty obľúbenej bylinkárky. Bratislava: Fortuna Libri, 2018. 248 s. ISBN 978-80-8142-813-5

NAGY, M. et al. Farmakognózia. Biogenéza prírodných látok. . 1.vydanie. vyd. Martin: Osveta Martin ISBN 978-80-8063-368-4

 

https://www.drkresanek.sk/atlas-bylinka/levandula-lekarska