Pred 500 rokmi lekáreň, dnes výrobca Celaskonu či B-Komplexu. Poznáte príbeh Zentivy? 

V uličkách pražskej Malej Strany fungovala lekáreň „U Černého orla“ už v roku 1488. Kým vtedy pomáhala miestnym obyvateľom masťami či liekmi na reumu a plesne, dnes je z nej tretí najväčší a najrýchlejšie rastúci výrobca generických liekov v Európe – farmaceutická spoločnosť Zentiva.  


Lieky z jednej z najstarších apoték v Prahe si na Malostranskom námestí môžete kúpiť ešte aj dnes. Na rohu ulíc Zámecká a Nerudova dodnes stojí a funguje lekáreň U Černého orla. Hoci jej korene siahajú až do 15. storočia, svoj prvý veľký boom zažila v 19. storočí, keď ju kúpila rodina Fragnerových. Chemik a farmaceut Benjamin Fragner tu začal pripravovať liečivá podľa vlastných receptov, ktoré sa veľmi rýchlo stali medzi ľuďmi populárnymi. Príkladom za všetky je známy sirup proti kašľu, ktorý sa vyrába dodnes.  


Československý pôvod  


Fragnerove liečivé masti a sirupy mali taký veľký úspech, že koncom 20. rokov 19. storočia postavila rodina v okolí Prahy, konkrétne v Dolních Měcholupoch, farmaceutickú továreň. Dodnes slúži ako výrobný závod Zentivy a spoločnosť tu má aj svoje sídlo. V 40-tych rokoch sa ale lekáreň oddelila od továrne v Dolných Měcholupoch a z tej vznikol národný podnik Léčiva – najväčšia farmaceutická továreň v povojnovom Československu.   


Zentiva má ale korene aj na Slovensku. Tu bola v tom období  podobne významným národným podnikom hlohovecká Slovakofarma. Tá sa začala budovať už v roku 1942 (vtedy pod názvom Slovenské alkaloidy) a dlho bola známa najmä výrobou morfínu a jeho derivátov z makovíc. Koncom 40-tych rokov závod značne vzrástol, modernizoval sa a postupne začal vyrábať rôzne druhy liekov, ktoré vo svojej domácej lekárničke mal takmer každý.  

Pracovné masti – symbol industrializácie  

Po roku 1950 sa farme začala vyrábať legenda medzi krémami a kozmetická stálica od dôb našich babičiek. Jej názov odvodili od slova industrializácia, ktorá bola v tom období hlavným politickým programom.   


Názov Zentiva   


Po privatizácii na prelome tisícročí sa česká spoločnosť Léčiva spojila so Slovakofarmou a vznikla nová firma Zentiva. Jej názov pritom vytvorili odborníci. Vedenie totiž chcelo meno, ktoré si každý ľahko zapamätá, jednoducho sa vyslovuje a nič neznamená.  


„Bolo to pre nás vtedy prekvapenie, keďže všetci očakávali, že sa názov vytvorí zlúčením Léčivy a Slovakofarmy, teda spojením niektorých ich písmen či hlások. Nakoniec to ale bolo dobré rozhodnutie, vzniklo aspoň niečo neutrálne – ani české ani slovenské,“ spomína si na vznik Zentivy Sylvia Škubová, Key Account Manager, ktorá pre spoločnosť pracuje vyše 20 rokov.  

Šumivá legenda  


Šumivý vitamín C sa vyrábal v Hlohovci ešte za čias Slovakofarmy, mali tam naň špeciálnu linku. Svoju podobu Celaskon*, tak ako ho poznáme dodnes, však získal až nástupom Zentivy.  „Hoci sa šumivé tablety vyrábali v Hlohovci ešte pred vznikom Zentivy, za jej existencie sa produkt výrazne zveľadil – začali sa vyrábať rôzne príchute a dostal sa do širšieho povedomia ľudí.“ dodáva na margo obľúbených produktov Ľubica Herdová, ktorá v Zentive strávila s výnimkou dvoch rokov celú svoju kariéru.  


Kvalita a dostupnosť  


Od roku 1998 sa Zentiva zameriava na výrobu značkových generických liekov. Ide o lieky, ktoré obsahujú rovnakú účinnú látku ako originálne lieky, ktorým sa skončil patent. Od originálu sa líšia spôsobom výroby a cenou – sú to lacnejšie a teda dostupnejšie alternatívy.  


Aktuálne spoločnosť pôsobí na 32 trhoch a k jej produktom má prístup takmer 800 miliónov ľudí. Lieky vyrába okrem Prahy aj v rumunskej Bukurešti a indickom Ankleshware, továreň v Hlohovci predala v roku 2012. Naďalej je však významným výrobcom pre Zentivu. Od roku 2009 sa Zentiva stala súčasťou francúzskeho výrobcu liekov Sanofi, aktuálne je jej majiteľom fond Advent International. Stále sú však pre spoločnosť veľmi dôležité jej korene v regióne.  


„Je to cítiť aj v spolupráci s lekármi. Sú radi, že môžu podporiť v podstate „československú“ firmu. Okrem toho vedia, že Zentiva si vždy zakladala na kvalite, prvoradý bol produkt a jeho čo najvyššia farmaceutická kvalita. A samozrejme vyrábame generiká, ktoré sú vďaka nižšej cene dostupnejšie aj väčšiemu počtu ich pacientov,“ uzatvára na margo pilierov Zentivy Sylvia Škubová.  


Chcete vedieť o Zentive viac? Zavítajte k stánku spoločnosti Zentiva na KDF 2024... 


Srdečne všetkých pozývame. 

S pozdravom 

tím Zentiva